LUBUSKIE:

Milion do wydania po orkanie w Lubuskiem

Zarząd województwa lubuskiego odbył posiedzenie w sprawie orkanu Ksawery. Dziś podano skalę szkód oraz koszty ich usuwania w regionie.

Marszałek przypomniała, że trudna była sytuacja z energetyką w Lubuskiem. 640 tysięcy odbiorców nie miało prądu. Do końca dzisiejszego dnia cały region ma być już zaopatrzony w energię elektryczną. Straty oszacowały także wojewódzkie instytucje.

Zarząd Dróg Wojewódzkich musiał zająć się usuwaniem szkód na drogach. Oszacował koszty na kwotę ok. 300 tysięcy złotych. Ze środków własnych te straty będzie pokrywał, wystąpi również do ubezpieczyciela, ale zarząd województwa w swojej rezerwie takie środki zatrzymał. Przewozy Regionalne na pewno przedstawią nam kwotę w zakresie pokrycia kosztów komunikacji zastępczej. W tej chwili prowadzimy rozmowy, czy będą dodatkowe koszty komunikacji zastępczej.Elżbieta Polak

Wydatki na jednostki ochrony zdrowia wyceniono na 400 tysięcy. W tej kwocie uwzględniono zakup nowego agregatu dla szpitala w Zielonej Górze.

Ogółem koszty są szacowane na ok. milion złotych. W większości mogą zostać pokryte z rezerwy ogólnej województwa. Nie jest konieczne wprowadzenie zmian do budżetu.

Zasilone są już przepompownie. O zagrożeniach, jakie wiązały się z ich wcześniejszą awarią, mówił wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

Ważne, że energia została przywrócona do stacji pomp. Razem z silnym wiatrem padał deszcz. To groziło sytuacją, że zbyt duże opady deszczu spowodują podtopienia, ewentualnie nawet powódź. Na szczęście to ustało.Stanisław Tomczyszyn

Do usunięcia są jeszcze m.in. szkody na ścieżkach rowerowych i uszkodzenia drogowskazów oraz barier. Zarząd województwa zapowiedział, że w pierwszej kolejności będą naprawiane te elementy, które stwarzają największe zagrożenie.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: