LUBUSKIE:

Lubuskie Wawrzyny 2018 rozdane! Nagrodzono m.in. „Lubuski atlas ornitologiczny”

Grono zdobywców Lubuskich Wawrzynów powiększyło się o kolejne kilka osób. W bibliotece Norwida wręczono nagrody dla twórców najlepszych utworów poetyckich, prozatorskich, prac naukowych i publikacji dziennikarskich minionego roku. Od lat Lubuskie Wawrzyny są przyznawane za materiały o tematyce regionalnej.

Jubileuszowy, bo 25. Lubuski Wawrzyn Literacki wręczono tym razem w dwóch kategoriach. Zwycięzcą w kategorii poezja został Michał Banaszak za książkę „Miejsca”, natomiast w kategorii proza – Halina Grochowska, autorka książki „Poprawiny”.

Duży szok, dlatego że do tej pory media mnie nie rozpieszczały. A poza tym często walcząc o promocję swoich poprzednich książek, spotykałam się z określeniem, że nie mam nazwiska. Wiele osób zaniżało również oceny moich książek bez ich przeczytania. Do konkursu sama się zgłosiłam, dlatego że osoby, które przeczytały moje książki, te, które podejrzewam o literacki gust i wysokie wymagania, jeżeli chodzi o literaturę, oceniają moje pisanie bardzo wysoko.Halina Grochowska

Co ciekawe, życie laureatki wiąże się nie tylko z twórczością literacką – przez lata wykonywała ona zawód… inżyniera elektryka.

Lubuski Wawrzyn Naukowy trafił tym razem do kilku autorów. Zdobył go zespół badaczy z Uniwersytetu Zielonogórskiego za pracę „Lubuski atlas ornitologiczny. Ptaki lęgowe Ziemi Lubuskiej”. Grupę autorów publikacji tworzy m.in. Leszek Jerzak, Paweł Czechowski i Sławomir Rubacha. Praca powstawała przez 2 lata, 8 lat zajęły zaś badaczom obserwacje ptaków.

Trzeba podkreślić, że okoliczne regiony ornitologiczne zazdroszczą nam, że udało się nam już to zrobić. Na przykład Śląsk, Wielkopolska, Pomorze jeszcze nie zrobiły. A nam się udało i jesteśmy z tego bardzo dumni. Pomysł, że musi powstać taka książka, takie opracowanie, krążył praktycznie od kilkudziesięciu lat. Ciągle były zbierane nowe dane. W końcu udało nam się to zrobić, w przeciwieństwie do innych regionów.Leszek Jerzak

Lubuski Wawrzyn Dziennikarski otrzymał natomiast Dariusz Chajewski z „Gazety Lubuskiej” za artykuły prasowe o tematyce historycznej i społecznej.

Jeśli chodzi o nominacje, troszkę jestem już recydywistą. Wydaje mi się, że we wszystkich Wawrzynach byłem nominowany. To, że akurat tym razem padło na mnie – myślę, że zadecydowały jakieś drobiazgi, bo naprawdę mamy w regionie bardzo dobrych dziennikarzy.Dariusz Chajewski

Poza głównymi nagrodami, na gali konkursowej zostały przyznane wyróżnienia, m.in. dyplomy za walory edytorskie i całokształt twórczości. Kapituła przyznała również wyróżnienie specjalne dla „Gazety Lubuskiej” za opublikowane w minionym roku teksty i produkcję filmu „Kresy”.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00