LUBUSKIE:

Lubuskie piękne z natury

W lubuskim nie brakuje wyjątkowych miejsc, w sam raz na weekendową wyprawę. Pałace czy zabytkowe świątynie z pewnością zadowolą miłośników interesujących wycieczek.

Zwiedzanie można rozpocząć od Zielonej Góry, wiele ciekawych miejsc, takich jak np. Konkatedra św. Jadwigi. W jej wyposażeniu zachował się barokowy chór z malowanymi przedstawieniami świętych z XVII w. i renesansowa kuta krata przy wejściu do Kaplicy Oliwnej. Zielonogórska Palmiarnia cenna jest nie tylko dzięki unikatowej prezentacji egzotycznych roślin, ale przede wszystkim jako część historii miasta i zielonogórskiej tradycji. Całe centrum Zielonej Góry, decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków, zostało wpisane do rejestru zabytków. Istotne jest, iż miasto nie zostało zniszczone podczas II wojny światowej.

Piękne budowle znajdują się również w Gościkowie. W zespole klasztornym Cystersów odnajdziemy piękne kaplice, liczne freski i sklepienia w stylu gotyckim, słynny barokowy ołtarz. Do tego w kościele pw. Najświętszej Marii Panny i św. Marcina organizowany festiwal muzyki dawnej „Muzyka w raju”. Kolejną świątynią, wzniesioną pod koniec XIII wieku jest Katedra Najświętszej Marii Panny w Gorzowie Wielkopolskim. Katedra w stylu gotyckim z elementami romańskimi.

Park Narodowy „Ujście Warty” został założony dla ochrony unikatowych terenów podmokłych, rozległych łąk i pastwisk, które są jedną z najważniejszych w Polsce ostoją ptaków wodnych błotnych. Na terenie Parku stwierdzono obecność 245 gatunków ptaków. Z kolei w pobliżu brzegu rzeki Bóbr, w Żaganiu, znajduje się Pałac Lobkowitzów, odwiedzany za czasów panowania księżnej Doroty Talleyrand-Perigord przez sławnych przedstawicieli ze świata, polityki, nauki i kultury. Magazyny w Nowej Soli są również śladem naprawdę intrygującej historii. Przez wieki sól była towarem cennym niemal jak złoto.

Badania przeprowadzone w 2012 roku przez markę Żubr dowodzą, że Polacy podczas wolnych chwil najchętniej spędzają czas wolny na świeżym powietrzu, ale w sposób bierny: dwie trzecie z nas w ciepły weekend grilluje, zaś 59% chętnie oddaje się spacerom. Polacy z przyjemnością również organizują pikniki, pracują w ogrodzie czy wędkują. Najchętniej w towarzystwie najbliższych.

Autor: Paweł Hekman

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00