LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Lubuskie nadal przewodzi Konwentowi Marszałków. Jutro kolejne spotkanie

Jutro rozpoczną się obrady drugiego Konwentu Marszałków w województwie lubuskim. Przedstawiciele szesnastu samorządów przyjmą kolejne stanowiska w sprawach ważnych dla regionów i całego kraju. Spotkają się w Zielonej Górze.  

Konwent Marszałków pełni funkcję doradczą i opiniodawczą dla Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Omawia problemy samorządów, a także analizuje propozycje zmian prawa. W Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze marszałkowie będą rozmawiać m.in. o projektach zgłoszonych do Krajowego Programu Odbudowy. Wysłuchają też wystąpień specjalistów.

Kontynuujemy sprawy związane z funduszami europejskimi. Będziemy się łączyć z minister funduszy, panią Małgorzatą Jarosińską-Jedynak. Będzie tu mowa o naborze projektów do Krajowego Programu Odbudowy. Wiemy, że województwo lubuskie zgłosiło 15 projektów. Czekamy na rozstrzygnięcie. Pewnie od pani minister dowiemy się więcej na ten temat. Ale też jeśli chodzi o tę sferę unijną, będziemy mówić na przykład o tym, jak zdobyć fundusze bezpośrednio w Brukseli. Będziemy mieć ekspertkę z Komisji Europejskiej, ale także z pewnością będzie nam o tym mówił Michael Kretschmer, premier Saksonii.

Drugim tematem będą odnawialne źródła energii i działania władz regionów w dobie kryzysu klimatycznego. Poza tym do omówienia wciąż jest kwestia ochrony zdrowia w odniesieniu do pandemii.

Będziemy mówić między innymi, czy warto się szczepić przeciwko grypie w dobie pandemii. Myślę, że to jest interesujący temat dla wielu Lubuszan i Polaków. Mamy zagwozdkę, co robić, jak się szczepić i gdzie. Pani profesor Maria Gańczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego będzie mówiła właśnie na ten temat.

Marszałkowie zastanowią się też, jak wesprzeć szkoły i nauczycieli w obliczu koronawirusa. Ten temat dodatkowo rozwinie konferencja w Muzeum Ziemi Lubuskiej.

Konwent Marszałków potrwa do piątku. Obrady będzie można śledzić w internecie, na stronie konwent.lubuskie.pl.

Download (PDF, 928KB)

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: