LUBUSKIE:

Lubuskie gospodarzem Konwentu Marszałków. Co będzie w programie obrad?

Województwo lubuskie objęło przewodnictwo w Konwencie Marszałków – grupie, którą tworzą marszałkowie wszystkich szesnastu województw. Z czym wiąże się prezydencja? Między innymi z tym, że to właśnie region lubuski zorganizuje kolejne obrady samorządowców.

Konwent Marszałków spotka się w Lubuskiem trzykrotnie – najpierw w Lubniewicach, potem w Zielonej Górze i Mierzęcinie. W trakcie wydarzenia przedstawiciele wojewódzkich samorządów opracują wspólne stanowiska w sprawach ogólnopolskich. Tematem będzie m.in. finansowanie ochrony zdrowia.

Zaprosiliśmy prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, Adama Niedzielskiego, ponieważ spieramy się z dyrektorem naszego oddziału co do korekty ryczałtów. Chcemy więc z tym „pierwszym garniturem” porozmawiać o tych sprawach, niesłychanie ważnych dla wszystkich Polaków. I oczywiście zaprosiliśmy pana ministra zdrowia – Łukasza Szumowskiego. Lobbujemy, staramy się, żeby przyjechał do nas do regionu. Myślę, że w okresie wakacyjnym, gdy nie będzie tak dużego obciążenia kolejnymi zachorowaniami, to Ministerstwo Zdrowia do nas dotrze.

Jednym z zagadnień poruszonych na konwencie ma być też ochrona środowiska.

Powstało nowe Ministerstwo Klimatu. Chcemy mu mocno zaakcentować pewne rzeczy, które nas nurtują. Znowelizowana została ustawa, która obowiązywała od 2012 roku, dotycząca zezwoleń w sprawie gospodarki odpadami, a także pozwoleń emisyjnych. 400 wniosków czeka u nas na to, żebyśmy zajmowali się tymi sprawami zamiast starostów. Teraz mamy spalanie odpadów poprodukcyjnych – słynne Swiss Krono Żary. Ale tu nie chodzi nawet o Swiss Krono – chodzi o wiele zakładów, które zajmują się spalaniem odpadów poprodukcyjnych.

W trakcie obrad samorządowcy podzielą się też informacjami na temat polityki społecznej i edukacji w regionach.

Widzimy, że od trzech miesięcy uczniowie nie chodzą do szkół, powróciły tylko klasy 1-3. Duże są potrzeby sprzętowe dla uczniów, ale nie tylko dla uczniów w domach, również tych w pieczach zastępczych. Tam jest kilkoro dzieci i jeden komputer. Nikt sobie nie wyobraża, jak funkcjonować, jak przeprowadzać lekcje z jednym komputerem dla czwórki dzieci. Pomoc państwa jest niewystarczająca w tym zakresie.

Marszałkowie skupią się w czasie dyskusji również na przyszłym budżecie Unii Europejskiej.

Poza tym samorząd województwa zamierza wykorzystać spotkanie marszałków do turystycznej promocji regionu, m.in. pałacu w Lubniewicach. Tam właśnie między 30 lipca a 1 sierpnia odbędzie się pierwszy konwent, następne są planowane na wrzesień i listopad.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X