LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Kto odpowiada za rozkład jazdy PKP? Czy obecny jest satysfakcjonujący?

Na terenie całego województwa cały czas obowiązuje letni rozkład jazdy PKP. Wprowadzone w czerwcu zmiany spowodowały prace modernizacyjne prowadzone na trasach w całej Polsce przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Co na temat obecnego rozkładu mówią zielonogórzanie? Zapytaliśmy, jaki jest ich poziom satysfakcji oraz jakich połączeń wciąż brakuje lub które powinny być ulepszone. W odpowiedziach pojawiają się problemy komunikacyjne do takich celów podróży jak Szczecin, Wrocław, Głogów i naturalnie stolica, do której od 9 czerwca możemy dojechać bezpośrednio. Powrócił bowiem pociąg TLK Zielonogórzanin.

Warto przypomnieć, że ze stacji “Zielona Góra Główna” można dojechać też za granicę. Z naszego miasta dotrzemy pociągiem do m.in. Berlina, Wiednia, Frankfurtu i Budapesztu.

Kto odpowiada za zmiany i jaką rolę pełni tutaj Urząd Marszałkowski wyjaśnia nam Jarosław Flakowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego.

Marszałek Województwa jest ustawowym organizatorem kolejowych przewozów o charakterze użyteczności publicznej o zasięgu wojewódzkim i w strefie transgranicznej. Na bieżąco współpracujemy z operatorem (Przewozy Regionalne Sp. z o.o.) przy aktualizacji rozkładów jazdy pociągów osobowych w celu poprawy funkcjonowania tych przewozów. Za konstrukcję rozkładu jazdy i jego finalny kształt odpowiada jednak zarządca infrastruktury kolejowej (PKP Polskie Linie Kolejowe SA).Jarosław Flakowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego

Przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego powiedział też, jak procedura zmian wygląda w praktyce.

Z uwagi na prowadzone przez tę spółkę remonty oraz inwestycje na torach, częstokroć planowany przez nas i operatora rozkład jazdy dalece odbiega od tego, który jest wdrażany. Powoduje to niezadowolenie i skargi podróżnych, na które niezwłocznie reagujemy, choć decydujący wpływ ma wspomniana PKP PLK. Przy planowaniu rozkładu jazdy uwzględniamy również (w miarę możliwości technicznych i finansowych) wnioski i postulaty mieszkańców, które można zgłaszać do Urzędu Marszałkowskiego lub Lubuskiego Oddziału Spółki Przewozy Regionalne.Jarosław Flakowski, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: