LUBUSKIE:

Koronawirus w Lubuskiem: sanepid bada ponad 100 próbek dziennie. Kto kwalifikuje się do testu?

81 osób zakażonych w województwie, brak nowych przypadków w ciągu ostatnich kilku dni, „czysty” powiat międzyrzecki i krośnieński. Tak wygląda sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie. Od początku epidemii w Lubuskiem zostały wykonane ponad 4 tysiące testów na koronawirusa.

Próbki pobrane od pacjentów są badane na bieżąco w wojewódzkim sanepidzie. Laboratorium działa codziennie, całą dobę.

Jeżeli chodzi o testy, to przede wszystkim są one wykonywane po zleceniu lekarza. Jeżeli osoba ma objawy bądź miała kontakt z osobą zakażoną albo podejrzaną o zakażenie, to ma pobierany wymaz i próbka jest badana. Badamy również próbki u osób z kwarantanny, które były nią objęte na mocy decyzji sanepidu. Od kilku dni badamy również prewencyjnie. Dzięki temu mamy już przebadany cały personel medyczny oraz wszystkich pacjentów domów pomocy społecznej. Priorytetowo badamy również próbki personelu medycznego, policjantów, straży granicznej.

Zazwyczaj testy przechodzi od 120 do 140 próbek dziennie.

Ze względu na to, że mamy automatyczny izolator materiału, są 3-4 cykle dziennie. I rzeczywiście, te 120-140 próbek dziennie udaje się przebadać.

Lubuski Urząd Wojewódzki podaje również informacje o wyleczonych pacjentach. Za takich są uznawane osoby, u których dwa testy na koronawirusa dały ujemny wynik. Nadal muszą jednak zachować ostrożność. Jeśli będą wychodzić z domu, powinny przestrzegać tych samych zasad bezpieczeństwa, co wszyscy, czyli m.in. zasłaniać nos i usta.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: