LUBUSKIE:

Koncentracja na czasie i dźwięki z Raju

O specyfice muzyki dawnej rozmawialiśmy z Cezarym Zychem, dyrektorem festiwalu: – Muzyka dawna ma jedną rzecz, która różni ją od muzyki współczesnej. Była pisana w momencie, kiedy inaczej postrzegano czas, wszystko było wolniejsze. W związku z tym wymaga od nas trochę innego typu koncentracji na czasie – wyjaśnia. – Musimy się wyłączyć, zrelaksować, zmienić nasze wewnętrzne tempo – dodaje.

Jak zaznacza  Cezary Zych, muzyka grana na festiwalu ma charakter niszowy, jednak nie przeszkadza to w jej uważnym odbiorze przez słuchaczy. Zdaniem dyrektora festiwalu, przykładem tego jest cykl koncertów „Przedsionek Raju”, którego ostatnia odsłona miała miejsce wczoraj o godz. 19 w Żaganiu: – Jeżeli gramy koncert w Świdnicy pod Zielona Górą, na który przychodzi publiczność, która nigdy nie była na żadnym koncercie i słucha z bardzo dużą koncentracją, reaguje w sposób wskazujący na to, że rozumieją co się dzieje, to nie można mówić, że jest to muzyka przekraczająca możliwości percepcyjne nawet przeciętnego słuchacza – zapewnia. – Ten festiwal wyróżnia się tym, co podkreślają wszyscy nasi goście z zagranicy, że publiczność jest niezwykła. Bardzo liczna i stosunkowo młoda – dodaje.

Festiwal „Muzyka w Raju” potrwa do 25 sierpnia, gromadząc muzyków z całego świata. Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.muzykawraju.pl.

Autor: Damian Łobacz

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00