LUBUSKIE:

Kobiety rządzą sejmikiem! Przewodniczącą – Wioleta Haręźlak, marszałkiem – nadal Elżbieta Polak

Koalicja Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Bezpartyjni Samorządowcy – te kluby radnych będą rządzić w województwie przez następne 5 lat. Rozpoczęły się prace sejmiku województwa lubuskiego szóstej kadencji. Na pierwszym posiedzeniu 30 radnych województwa wybrało swojego przewodniczącego.

Jedyną kandydatką na to stanowisko, zgłoszoną przez klub Bezpartyjnych Samorządowców, była Wioleta Haręźlak. Wyniki tajnego głosowania przedstawiła radna Anna Synowiec:

Za wyborem Wiolety Elżbiety Haręźlak na przewodniczącego sejmiku województwa lubuskiego oddano 30 głosów. Głosów przeciw – 0, wstrzymujących – 0. Komisja stwierdza, iż głosowanie odbyło się zgodnie ze statutem i regulaminem oraz jest ważne.Anna Synowiec

Wcześniejsza wiceprezydent Zielonej Góry została więc wybrana jednogłośnie przez wszystkich radnych.

Chcę powiedzieć, że to ogromny zaszczyt, ale również wielkie zobowiązanie. Liczę na państwa życzliwość i harmonijną współpracę. Dziękuję bardzo.Wioleta Haręźlak

Poza przewodniczącą sejmik wybrał trzech wiceprzewodniczących: Tadeusza Ardellego z Prawa i Sprawiedliwości oraz Mirosława Marcinkiewicza i Jerzego Wierchowicza z Koalicji Obywatelskiej. Na stanowisku marszałka pozostała natomiast Elżbieta Anna Polak. Zagłosowało na nią 18 radnych.

W 30-osobowym sejmiku województwa najwięcej mandatów ma Koalicja Obywatelska (11), za nią – PiS (9). Po czterech członków ma PSL i Bezpartyjni Samorządowcy, 2 miejsca w sejmiku zajmują natomiast radni SLD.

Według informacji, jakie w mediach społecznościowych podała marszałek, sejmikową koalicję zawiązały trzy kluby: PSL, Koalicja Obywatelska i SLD. Umowę w tej sprawie podpisali Jolanta Fedak, Waldemar Sługocki i Bogusław Wontor.

https://www.facebook.com/elzbieta.polak.54/posts/2024786164255900

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X