LUBUSKIE:

Już nie tylko ikony, ale i beacony. Muzeum inwestuje w technologię

Rozbudowa siedziby to nie jedyna zmiana, jaka czeka Muzeum Ziemi Lubuskiej. Instytucja idzie z duchem czasu, jeśli chodzi o usługi. Dzięki nowoczesnym urządzeniom i oprogramowaniu przybliży bogactwo ekspozycji, wydarzeń oraz pamiątek dostępnych w MZL.

Jak przyznaje dr Longin Dzieżyc, technologia pozwoli zwiedzającym zobaczyć to, co dla oczu turystów jest na co dzień niedostępne.

Przeciętne muzeum pokazuje od 2 do 3% zbiorów. Olbrzymia większość obiektów jest w magazynach. I tu na przykład infokioski dają szansę pokazania  tych zbiorów, o których ludzie nie wiedzą. Z drugiej strony, technika beaconowa daje możliwość szerszej informacji o każdym obiekcie, o zbiorach. To nie zastępuje obiektów, ale poszerza naszą wiedzę o tym, co prezentuje muzeum.dr Longin Dzieżyc, kierownik Działu Sztuki Dawnej MZL

E-usługi ułatwią również planowanie wycieczek z udziałem przewodnika i uczestnictwo w bieżących wydarzeniach. Będzie też możliwość zakupu e-biletu.

Oprócz tego powstała aplikacja, która połączy realną infrastrukturę muzeum ze światem wirtualnym. I właśnie tutaj instytucja będzie wspomagać się beaconami. To specjalne nadajniki, które będą się łączyć przez Bluetooth z naszymi smartfonami, gdy uruchomimy aplikację. W muzeum pojawi się 40 takich urządzeń.

Beacon to jest rodzaj takiej latarni, zwiastunu, który przekierowuje nas na stronę, gdzie zawarte są treści. Widz znajdzie się w muzeum dwóch przestrzeniach: realnej przestrzeni ekspozycyjnej oraz przestrzeni wirtualnej, która dostarczy mu dodatkowych informacji. To będą zarówno treści wyświetlane, jak i foniczne oraz zdjęcia czy krótkie filmiki. W zasadniczym stopniu powinno to wzbogacić odbiór ekspozycji czy poszczególnych obiektów.dr Longin Dzieżyc

Projekt e-usług w Muzeum Ziemi Lubuskiej jest realizowany w ramach działania „Rozwój społeczeństwa informacyjnego”. Został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość działania wynosi prawie 600 tysięcy złotych.

Pomysł projektu rozpoczął się już w 2015 roku, kiedy to projekt uczestniczył w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Przeszedł pozytywną ocenę, uzyskał dofinansowanie, umowa została podpisana we wrześniu ubiegłego roku. A rzeczowa realizacja projektu miała miejsce w tym roku. Aplikacja, która została stworzona, może być wzbogacana i to Muzeum Ziemi Lubuskiej będzie czynić systematycznie.Elżbieta Pastyrczyk

Przewidywana data uruchomienia aplikacji to 2 stycznia 2018 roku.

Za pośrednictwem e-usług muzeum zamierza też umożliwić zakup pamiątek, np. reprodukcji przedwojennych pocztówek. Dla osób z dysfunkcją wzroku ma być zaś stworzona opcja audiodeskrypcji. Więcej w poniższym wywiadzie.

Godzina Rektorska – Alicja Błażyńska, Elżbieta Pastyrczyk, Longin Dzieżyc

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00