LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Jak zapewnić sobie dobry start w biznesie? Wskazówki na Zachodnim Forum Gospodarczym

Dziś ostatni dzień Zachodniego Forum Gospodarczego. Spotkanie przeniosło się z Zielonej Góry do Nowej Soli. W Parku Interior odbywa się Zachodni Kongres Innowacji. Jego tematem jest rozwój startupów, czyli początkujących firm i ich współpraca z dojrzałym biznesem. Wstępem do kongresu był MB Startup Day w Zielonej Górze.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele firm, eksperci od marketingu i trenerzy biznesu. Prelegentką była m.in. Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka firmy MB Pneumatyka. Mówiła o wyzwaniach, jakie czekają na przyszłych przedsiębiorców.

Wybranie tego dobrego momentu, który tak naprawdę nigdy nie jest dobry i podjęcie decyzji, że to już dziś. Jeżeli mamy pomysł, to potrzebujemy biznesplanu. To jest właśnie błąd popełniany często przez młodych ludzi. Mamy pomysł, więc wydaje się nam po pierwszym przeanalizowaniu: „o, fajny, nada się, da się sprzedać”. I to jest koniec. A gdzie jest biznesplan? Zastanów się, komu chcesz go sprzedać, czyli kto jest twoim planowanym odbiorcą, jakie będą koszty z tego poniesione, ile chcesz mieć z tego zysku. Tak naprawdę dopiero później mówimy o tym, skąd wziąć finansowanie.Małgorzata Bieniaszewska

Aby przekonać kogoś do swojego pomysłu na biznes, potrzebna jest też właściwa komunikacja. Rady, jak porozumiewać się skutecznie, przekazywała Katarzyna Włoskiewicz, psycholog biznesu.

Należy wiedzieć, do kogo mówimy i tak dopasować komunikację. Czyli tak mówić, żeby pan mnie słuchał i najlepiej się do mnie uśmiechał. Najważniejsza jest też świadomość, bo jeżeli wiem, co państwa denerwuje w mojej komunikacji i co mnie denerwuje w waszej, to spotkajmy się w połowie drogi. Ja będę mówić wolniej, ale wy tyle nie pytajcie albo właśnie pytajcie.Katarzyna Włoskiewicz

Dzisiejsza, nowosolska część Zachodniego Forum Gospodarczego potrwa do 16:00.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: