LUBUSKIE:

Inteligentne koszulki i zęby rekina, czyli odlotowe pomysły Lubuskiego

Światowy Dzień Zdrowia był szczególnie świętowany w Urzędzie Marszałkowskim. Zaczęło się od realizacji dekretu marszałek Elżbiety Polak, czyli wspólnych ćwiczeń urzędników. Następnie na konferencji „Lubuskie dla zdrowia” pokazano najnowsze technologie medyczne i opowiedziano o finansowaniu tych innowacji.

– Przeznaczyliśmy na realizację tych inteligentnych specjalizacji, na wsparcie naszych priorytetów, bardzo dużą kasę. 50 milionów euro w pierwszym priorytecie Regionalnego Programu Operacyjnego dla przedsiębiorców, ale są jeszcze inne działania. Dzisiaj chcemy o tym powiedzieć, prezentując przykłady dobrych praktyk – mówiła marszałek.

Takich przykładów jest wiele. Pomysł nowoczesnego implantu kręgosłupa, nazwanego „lubuskimi zębami rekina” zaprezentował na modelu 3D dr Lechosław Ciupik z firmy LfC.

–  Pod względem ilości pacjentów zgłaszanych do lekarza kręgosłup i układ ruchowy zajmują drugie miejsce po infekcjach. (…) Te zęby rekina to jedna z technologii medycznych, nad którą bardzo długo pracujemy, (…) dlatego, że rozpoczyna się od identyfikacji pacjenta, który może być tą metodą leczony. (…) Jest to leczenie chirurgiczne. (…) Polega na tym, że w sposób mało inwazyjny dostajemy się do kręgosłupa. „Zęby rekina” wpijające się w kręgi powodują, że możemy je przemieszczać. (…) One wtedy uwalniają człowieka od bólu. Bo problemem nie jest przesunięcie kręgów, tylko wielki ból, ponieważ naruszony jest układ nerwowy.

Firma Hertz, inwestująca ostatnio wiele w technologie kosmiczne, pokazała natomiast urządzenia pomiarowe, których możemy użyć poza szpitalem czy przychodnią.

– Między innymi przywieźliśmy urządzenie, które mierzy poziom cukru bez nakłuwania (…), jak również szeroko rozumianą przychodnię lekarską, którą możemy zamontować w domu. (…) Pacjent rejestruje w domu takie parametry, jak ciśnienie, poziom cukru i temperatura i może przesłać te dane do placówki medycznej. (…) Mamy również urządzenia medyczne, które są rodzajem osobistego strażnika, np. pomiar bezdechu – opisuje Mirosław Włodarczyk, koordynator działu ekspertyz i rozwoju firmy Hertz Systems.

Ciekawość wzbudziła też… koszulka, która monitoruje głównie stan zdrowia żołnierzy. Zaszyte w niej czujniki mierzą m.in. tętno i temperaturę, a także poprzez sygnał GPS przekazują dane o lokalizacji chorego.

– Specjalny koncentrator elektroniczny połączony z systemem czujników wykrywa pełną nieprawidłowość. (…) Poprzez zwykły telefon wysyła, łącznie z pozycją, bo z tego w Zielonej Górze jesteśmy znani, informację, że coś się stało. Wtedy służby mogą zareagować. (…) Takimi rozwiązaniami bardzo zainteresowane jest wojsko. (…) W dwóch aspektach – dowódczym, czyli ilu żołnierzy jest zdolnych do walki i w aspekcie ratowniczym – chodzi o to, którego żołnierza przyjąć jako pierwszego w szpitalu polowym – dodaje Włodarczyk.

W konferencji wzięło również udział Koło Naukowe Medycyny Kosmicznej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Jego przewodniczący, Jakub Szczepański, opowiedział o naukowych planach organizacji.

– Chcemy przeprowadzić różnorakie projekty badawcze, w tym projekt badający wpływ promieniowania kosmicznego na tkanki ludzkie. To bardzo istotne w przyszłej misji na Marsa, planowanej w 2033 roku. (…) Dla nas, studentów, którzy zaczynają przygodę z nauką, jest to czas, w którym i my możemy włożyć coś do przyszłej misji marsjańskiej i rozwinąć w jakiś sposób gospodarkę województwa lubuskiego. (…) Chciałbym również pochwalić się tym, że studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego zaprosili nas do siebie z prośbą przeprowadzenia wykładu o medycynie kosmicznej. To pokazuje, że nasze koło jest liderem w medycynie kosmicznej w skali kraju – mówił Szczepański.

Pozytywne wieści miała także marszałek województwa. Dotyczyły one planów utworzenia Parku Technologii Kosmicznych. Otrzymaliśmy zgodę na wpisanie parku do kontraktu terytorialnego. Niektórzy mówili, że mamy odlotowe pomysły, ale musimy takie mieć – stwierdziła marszałek.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00