LUBUSKIE:

Głośne rozmowy, smród i brak słuchawek. Kodeks kulturalnego podróżowania wchodzi w życie

Ile razy jadąc pociągiem denerwowaliśmy się przez współpasażera? Głośne rozmowy telefoniczne, słuchanie muzyki i oglądanie filmów bez słuchawek to zaledwie część niedogodności.

PKP Intercity przeprowadził ankietę i badania wśród swoich pasażerów i internautów. Łącznie ponad 3 tysiące osób oddało swój głos w sprawie podróżowania pociągami. Co było najczęstszymi wadami? Przede wszystkim głośne rozmowy telefoniczne, kładzenie bagażu na miejscu pasażerskim, jedzenie, którego zapach obrzydzał innych, głośne słuchanie muzyki (nawet w słuchawkach) oraz ściąganie butów… Dodatkowo drażniący byli podróżujący którzy z nogami potrafili zrobić wszystko, oprócz położenia ich na ziemi, gdzie ich miejsce. Według informacji pochodzącej z zarządu PKP Intercity w historiach podróżujących znaleźli się również tacy, którzy przy innych w przedziale obcinali paznokcie.

Właśnie dlatego powstał kodeks kulturalnego podróżowania, który częściowo przytaczamy poniżej.

  1. Wszyscy mamy pasjonujące historie do opowiedzenia, ale nie wszystkie okoliczności temu sprzyjają. Pewnie zgodzimy się, że rozmowa telefoniczna na temat wizyty u lekarza, czy wyzwań w pracy powinna odbyć się już poza pociągiem. Ostatecznie można się oddalić w miejsce, gdzie nikt nas nie będzie słyszał.
  2. Naszym naturalnym odruchem jest sprzątanie po sobie papierków, torebek, wszystkiego co powinno znaleźć się w koszu – to wiemy od małego, ale może pójdziemy o krok dalej
    i podniesiemy ten złośliwie wpatrujący się w nas kubeczek po kawie? Pokażemy innym, że można. Bo można, prawda?
  3. Buty uwielbiają towarzystwo naszych stóp, dlatego zachowamy się taktownie, jeśli nie pozbawimy ich tej przyjemności. Zdjęte buty śmieją się z naszych skarpetek, bądź pończoch, a kiedy dodatkowo widzą nogi na siedzeniu, to burczą coś o higienie i estetyce.
  4. Kultura może być osobista, ale i fizyczna. Zaoferujmy, zatem pomoc każdemu, kto może mieć problem z podniesieniem swojej walizki. A jak już ją ułożymy w luku nad głową, to zadbajmy, by ktoś inny mógł również ułożyć tam swój bagaż. Będzie to podwójnie kulturalne – fizycznie i osobiście.
  5. Przekąska w pociągu to smaczny pomysł pod warunkiem, że zapach naszej potrawy nie przeszkadza pozostałym podróżnym. I nie musi to być wcale owoc Duriana, aby inni czuli się mało komfortowo.
  6. Zagadka: Jak sprawić przyjemność wszystkim podróżującym, łącznie ze sobą, podczas słuchania muzyki, bądź oglądana filmu na tablecie? Odpowiedź: Założyć słuchawki. To normalne, że osoba kulturalna lubi sprawiać przyjemność innym, dlatego dźwięk w słuchawkach powinien być na tyle cichy, że inni go nie usłyszą. Z tego samego względu wyłączmy dźwięk w telefonie czy komputerze.

Pozostaje życzyć miłej i kulturalnej podroży.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: