KULTURA:LUBUSKIE:

Filmy od rana do nocy! W czerwcu w Łagowie

Najstarszy polski festiwal filmów fabularnych – „Lubuskie Lato Filmowe” w Łagowie odbędzie się w tym roku już po raz 48.

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach od 23 do 30 czerwca. Wszystkiego obejrzeć się pewnie nie da, bowiem projekcje będą zaczynać się o 9:00 rano i potrwają do 2:00 w nocy. Tegoroczna edycja poświęcona będzie m.in. zmarłemu w grudniu ubiegłego roku Kazimierzowi Kutzowi.

Będzie się działo dużo, będzie mnóstwo rzeczy rocznicowych. Chcemy, w związku ze śmiercią Kutza, przypomnieć kilka jego filmów, zrobić spotkanie z aktorami, którzy u niego grali. Porozmawiać o Kutzu jako postaci związanej z polskim kinem od zawsze. Takich postaci jak Kutz będzie trochę w repertuarze, bo niestety ten świat pustoszeje, jeżeli chodzi o ludzi filmu. Warto jednak wspomnienia o nich zachować, warto przypomnieć te filmy, na których obejrzenie nie było szans przez nowe pokolenie, które w trakcie wyrosło.Andrzej Kawal, dyrektor Lubuskiego Lata Filmowego

Festiwalu nie byłoby bez wsparcia różnych instytucji i samorządu. Urząd Marszałkowski w tym roku przekaże 200 tys. zł, ale umowa została podpisana na dłużej, do 2022 roku.

Z wielką przyjemnością podpisałam umowę na trzy lata, ponieważ jestem uczestnikiem festiwalu od wielu lat. Może się komuś wydawać, że ten festiwal nie ma takiego rozmachu, jak w Kazimierzu czy Gdyni, ale on ma swój smak, ma swój charakter. Jest to filmu Europy wschodniej, kino niszowe, ale sale są wypełnione.Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego

Od blisko trzydziestu lat festiwal w Łagowie jest wydarzeniem o charakterze międzynarodowym, skupionym, by prezentować kina z krajów Europy środkowo-wschodniej.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: