LUBUSKIE:

Elektroniczne L4 całkiem zastąpi papierowe. W Lubuskiem to pomału standard

Od grudnia na chorobowe pójdziemy już bez papierka. Zamiast na zielonych drukach, zwolnienia lekarskie będą wystawiane wyłącznie elektronicznie. Do tej zmiany lekarze, pacjenci i pracodawcy byli przygotowywani przez 2 lata. Już w 2016 roku pojawiła się bowiem możliwość, by wystawić i otrzymać dokument w nowej formie.

W naszym regionie elektroniczne L4 stanowią już około połowy wszystkich wydawanych zwolnień. Statystyki prezentuje Agata Muchowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa lubuskiego:

Od stycznia w województwie lubuskim lekarze wystawili w sumie ponad 534 tysiące zwolnień lekarskich, z czego ponad 110 tysięcy było w formie elektronicznej. Z miesiąca na miesiąc ta liczba rośnie. W tym momencie w Gorzowie Wielkopolskim elektroniczne zwolnienia to ponad 50% wszystkich zwolnień, w Zielonej Górze – ponad 40%. Mamy nadzieję, że od 1 grudnia będzie to już 100%.Agata Muchowska

Prawo do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich będą mieć nie tylko lekarze, ale również asystenci medyczni. Wystarczy, że zostaną do tego upoważnieni. Formularze mogą wypełniać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS lub tzw. aplikacji gabinetowej.

Jeżeli chodzi o lekarzy, wystawienie zwolnienia trwa kilka, kilkanaście sekund. Wszystkie dane, łącznie z NIP-em pracodawcy, podstawiają się same. Wystarczy tylko kliknąć „wyślij” i takie dane trafiają automatycznie i do pracodawcy, i do ZUS. Jeśli zaś chodzi o pacjenta, nie musimy już chodzić do lekarza z karteczką z NIP-em firmy, nie dostajemy też żadnego dokumentu. To także ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ od razu będą wiedzieli, że ich pracownicy są na zwolnieniu chorobowym.Agata Muchowska

Ponadto jeżeli pracodawca będzie miał wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie pracownika jest uzasadnione i nie wykonuje on w tym czasie innej pracy, będzie mógł przeprowadzić kontrolę.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: