LUBUSKIE:

Dzieci i ryby głosu nie mają? Sejmik Dziecięcy pokazuje, że nie do końca

Głos dzieci jest bardzo ważny, bo to właśnie z nich wyrosną przyszli wyborcy i władze regionu. Warto więc, by o samorządzie najmłodsi wiedzieli jak najwięcej. A daje im to Lubuski Sejmik Dziecięcy.

Obradom dzieci i młodzieży przyglądają się radni sejmiku województwa, m.in. wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz.

Warto, żeby młodzież i dzieci widziały, jak działa nasz lokalny parlament, a jednocześnie zapoznawały się ze współpracą, dyskusją, wybieraniem i głosowaniem. To rzeczy podstawowe. Myślę, że jest to rodzaj lekcji obywatelskiej, ale też nie do końca, bo jest to samo życie. Rozmawiałem z obradującymi klubami i muszę powiedzieć, że bardzo fajnie wybierają tematy, które będą prezentować na sejmiku. W niektórych grupach się spierali, w innych było trochę spokojniej. Powiedziałem im, że to tak, jak na każdym sejmiku – najpierw musimy rozmawiać, a potem wypracować jakieś stanowisko.Mirosław Marcinkiewicz

Co roku sejmik młodych Lubuszan jest szczególnym wydarzeniem. W tym roku został dodatkowo wpisany do programu całorocznych obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Stąd również jego motto „Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie” oraz dyskusja o tym, jak powinien postępować współczesny patriota.

– Patriota powinien brać na przykład udział w świętach narodowych, wyborach i znać historię.
– Patriotyzm to, najprościej mówiąc, miłość do ojczyzny. Patriota to zdecydowanie osoba, która kocha swoją ojczyznę, wspomaga ją. Pomaga w tym szacunek do symboli narodowych.
– Na pewno powinien pamiętać o tym, co nam pozostawili przodkowie.

Podobnie patriotyzm definiuje wiceprzewodniczący „dorosłego” sejmiku.

Wszyscy jesteśmy jedną wielką ludzką rodziną, a dzielimy się na poszczególne narody. Bądźmy dumni z osiągnięć, z tego, co dokonywali nasi przodkowie. 100 lat temu nie było Polski. Odzyskaliśmy niepodległość, dziś żyjemy w wolnym kraju. Cieszmy się z tego powodu. To wielka radość, duma i odpowiedzialność na przyszłość, żebyśmy dalej działali w tym kierunku.Mirosław Marcinkiewicz

Obrady VI Lubuskiego Sejmiku Dziecięcego zakończyły się podjęciem uchwały w sprawie postaw patriotycznych i obowiązków współczesnego polskiego patrioty.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: