LUBUSKIE:

Dotacje na lubuskie drogi przyznane. Zdaniem Bezpartyjnych – niesprawiedliwie

Lubuski Urząd Wojewódzki opublikował listę lokalnych inwestycji drogowych, które otrzymają dotacje z rządowego programu na rzecz rozwoju konkurencyjności regionów. Z podziału środków nie są zadowoleni radni sejmiku województwa z ruchu Bezpartyjnych Samorządowców.

Uważają, że jest to podział niesprawiedliwy. Zwrócili uwagę, że więcej pieniędzy otrzyma północna część województwa. To ich zdaniem pogłębia wewnętrzną rywalizację w regionie.

Na 18 zakwalifikowanych ostatecznie zadań aż 12 pochodzi z dawnego województwa gorzowskiego, a zaledwie 6 – z województwa zielonogórskiego. Na 21 milionów, które zostały nam przyznane, aż 15 przeznaczone jest na zadania z terenu dawnego województwa gorzowskiego, a 6,6 miliona – na zadania z południa naszego regionu. Chcę wyraźnie podkreślić, że południe to aż 2/3 liczby mieszkańców całego województwa.Łukasz Mejza

Radni chcą, aby przy przyznawaniu dotacji brać pod uwagę liczbę ludności w gminach i powiatach. Wskazali też, że brak podania kryteriów przez wojewodę może sprawiać wrażenie, że podział dotacji jest decyzją polityczną.

Zasady przyznawania dotacji zostały jednak podane w ogłoszeniu o naborze wniosków. Dofinansowanie na inwestycje drogowe mogły otrzymać gminy, powiaty i miasta na prawach powiatu, które mają pełną dokumentację projektów, nie otrzymały na nie pieniędzy z budżetu państwa czy Unii Europejskiej i mają własny wkład finansowy.

Poza tym Łukasz Mejza porównał sytuację z dotacjami do piłki nożnej. W jego oczach południowa część regionu jest jak reprezentacja San Marino.

Czeka nas mundial. Dlatego też pozwolę sobie ująć temat metaforycznie. Nie możemy jako województwo lubuskie wybiegać na to ogólnopolskie boisko w różnych koszulkach i nie możemy pozwolić sobie na to, aby nie kopać piłki do jednej bramki. Jeżeli będziemy kłócić się już w szatni, to na ogólnopolskim boisku niczym futbolowe San Marino będziemy dostawać baty od wszystkich i nic jako region w ogólnopolskiej polityce nie wskóramy.Łukasz Mejza

Do rządowego dofinansowania zakwalifikowała się m.in. przebudowa i remont dróg w Rzepinie, budowa drogi w Parku Naukowo-Technologicznym w Nowym Kisielinie (jedyne zadanie z Zielonej Góry) czy przebudowa ulicy Sulęcińskiej w Gorzowie Wielkopolskim.

Download (PDF, 270KB)

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X