LUBUSKIE:

Dofinansowania do in vitro już możliwe. A procedurę wykona firma z Gdańska

Ruszył wojewódzki program leczenia niepłodności metodą in vitro. Już teraz pary mogą składać wnioski o dofinansowanie. Urząd Marszałkowski wyłonił też firmę, która będzie realizować program. To spółka INVICTA z siedzibą w Gdańsku.

Pary, które zamierzają skorzystać ze wsparcia, muszą spełnić warunki formalne i medyczne. Wymienia je Anna Trawińska, przedstawicielka spółki INVICTA.

Przede wszystkim trzeba udokumentować zamieszkanie i zameldowanie na pobyt stały w województwie lubuskim. Kolejnym warunkiem jest pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim. Trzeci warunek formalny to wiek kobiety – między 20 a 40 lat. Natomiast z warunków stricte medycznych – należy zgromadzić i dostarczyć wszelką posiadaną dokumentację medyczną. Wymóg jest taki, aby dokumentacja potwierdzała dotychczasowe starania leczenia niepłodności przez przynajmniej 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu.Anna Trawińska

INVICTA prowadzi trzy kliniki: w Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie. Tam więc będą musieli zgłaszać się Lubuszanie. Firma przeprowadzi kwalifikację par do programu, badania i samo zapłodnienie pozaustrojowe.

Umowę na realizację programu in vitro podpisała ze spółką marszałek Elżbieta Polak.

To bardzo ważny moment, można powiedzieć – historyczny w regionie. Po raz pierwszy w 20-letniej historii województwa lubuskiego podpisujemy umowę na realizację tego programu. Przypomnę zasady: dofinansowanie dla jednej pary nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych. Można próbować trzykrotnie. Bardzo się cieszę, że w naszym regionie udało się już w tym roku wprowadzić program.Elżbieta Polak

Jedno dofinansowanie można wykorzystać do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Senator Waldemar Sługocki przypomniał, że w latach 2014-2017 istniał ogólnopolski program in vitro. Przedstawił też dane, ile par z niego skorzystało.

Z tego programu, za rządów PO i PSL, skorzystało ponad 19 tysięcy par. I w konsekwencji w roku 2014 urodziło się 1079 dzieci. W kolejnym – już 3046. W roku 2016 na świat przyszło 2580 młodych Polek i Polaków. I w ostatnim roku funkcjonowania tego programu, w 2017, urodziło się 1689 dzieci.Waldemar Sługocki

Lubuski program wsparcia przy procedurze in vitro potrwa do 15 grudnia. Jest to działanie pilotażowe. Urząd Marszałkowski przeznaczył na nie 100 tysięcy złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00