LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz przedłużony. Tym razem do 25 kwietnia

Rząd podjął decyzje o przedłużeniu terminu możliwości skorzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Ma to związek z sytuacją epidemiczną i obowiązującymi obostrzeniami. Przypomnijmy – znacznie ograniczona została działalność żłobków i przedszkoli. A to oznacza, że część rodziców musiała zostać w domach ze swoimi dziećmi. 

Świadczenie przysługuje opiekunom dzieci do 8 roku życia oraz tych starszych, z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Mówimy tutaj między innymi o takich przypadkach jak zamknięcie żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki.

Oświadczenie o sprawowaniu opieki, które jest jednocześnie wnioskiem o wypłatę zasiłku, należy złożyć u swojego płatnika składek np. pracodawcy lub zleceniodawcy. Natomiast osoby prowadzące działalność gospodarczą powinny złożyć oświadczenie w ZUS elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców może zapewnić dziecku opiekę. Na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Lub gdy rodzice zdecydują, że pomimo otwarcia placówki nie poślą do niej dziecka.

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego można skorzystać do 25 kwietnia.

Zobacz więcej
Back to top button
X