LUBUSKIE:

„Do zielonej krainy jeszcze nam daleko”. W sejmiku powstała komisja ds. klimatu

W sejmiku województwa lubuskiego powstała nowa komisja. Będzie zajmować się sprawami związanymi z ochroną klimatu. Radni, którzy do niej należą, mają za sobą już pierwsze spotkanie.

– Spektrum działań w zakresie ochrony klimatu jest bardzo duże. Mówimy o glebie, ziemi, powietrzu, przyrodzie – wyjaśnia przewodnicząca sejmikowej komisji ds. klimatu, Beata Kulczycka.

Na pewno niska emisja, na pewno transport publiczny, transformacja energetyczna, odnawialne źródła energii. Myślę, że i ochrona przyrody, ochrona krajobrazu, ekologia, edukacja ekologiczna. Także zasięg działalności tej komisji jest bardzo duży. Myślę, że dzisiaj każda inwestycja w województwie musi być filtrowana przez pryzmat strat i korzyści dla klimatu.Beata Kulczycka

Duże nadzieje związane z funkcjonowaniem nowej komisji wiąże jej wiceprzewodniczący, Wacław Maciuszonek. Jego zdaniem w regionie jest wiele niedokończonych spraw dotyczących ochrony środowiska.

Wydawało mi się, że są to sprawy, które już po części są załatwione, ale istotne jest wyprostowanie tematu zagospodarowania odpadów. Na pewno źródła odnawialne też są przyszłością. Choć, jak rozmawiałem z panem dyrektorem Kamińskim, wszystkie środki, które mamy na to przeznaczone, są wykorzystane. To też nie jest dobra sprawa. Musimy porozmawiać, żeby na źródła odnawialne były cały czas środki, bo inaczej nie da się zmienić klimatu. Moim zdaniem mówimy o „zielonej krainie”, ale do tej zielonej krainy, mimo tylu lasów, które mamy, jest nam jeszcze daleko.Wacław Maciuszonek, wiceprzewodniczący sejmikowej komisji ds. klimatu

Na pierwszym posiedzeniu komisja omawiała kwestię ochrony klimatu w odniesieniu do powstającej strategii rozwoju województwa lubuskiego. Dbałość o środowisko jest jednym z ważniejszych działań zapisanych w tym dokumencie.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Jerzy Jackowski

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: