LUBUSKIE:

Czym jest fałszywa ekologia? Dowiemy się dzięki młodzieżowym inicjatywom

Już po raz czwarty samorząd województwa dofinansował Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe. Przeznaczył pół miliona złotych na realizację pomysłów młodych mieszkańców regionu. W tym roku zgłoszone projekty musiały być związane z ochroną środowiska, 30-leciem samorządu terytorialnego lub kształtowaniem świadomości obywatelskiej.

Dotację otrzymała m.in. zielonogórska fundacja Projekt Kompas. Zrealizuje dwa projekty – kurs online na temat tego, jak założyć fundację lub stowarzyszenie oraz spotkania z ekspertami od ochrony środowiska.

Chcemy zaprosić specjalistów, osoby, które mają wiedzę na ten temat. Będą mogły powiedzieć o zero waste, slow fashion i fałszywej ekologii. Dzisiaj mamy ogrom informacji i wielu producentów mówi, że ich produkt jest eko, a niekoniecznie tak jest. Chcemy budować świadomość, mówić o tym, jak to rozpoznawać, jak się w tym odnaleźć.

Życie w zgodzie z naturą będzie promować również Stowarzyszenie Curtez z Łężycy. Elementem projektu „E-młodzi kontra śmieciowej powodzi” będzie seria filmów na kanale w serwisie YouTube. Młodzież zaprezentuje w nich instytucje, które wpływają na poprawę jakości środowiska, np. lubuskie zakłady komunalne.

Marszałek Elżbieta Polak stwierdziła, że młodzieżowe inicjatywy wpisują się w działania, które w tym roku planował samorząd.

30-lecie samorządu terytorialnego zobowiązuje. Mieliśmy odbyć 30 debat w całym regionie. Niestety pandemia zatrzymała nasz apetyt na wizyty w każdym powiecie. Ale w waszych projektach już widziałam takie inicjatywy, które będą realizowane w zakresie edukacji obywatelskiej – czym jest samorząd, czym jest wspólnota, czym są małe ojczyzny. Wy, młodzi ludzie, możecie mieć wpływ na to, jak będzie się rozwijała nasza mała ojczyzna. Przecież możecie również być radnymi, kandydować.

W konkursie „Lubuskie Obywatelskie Inicjatywy Młodzieżowe” jedna organizacja mogła otrzymać maksymalnie 10 tysięcy złotych dotacji. Wsparcie finansowe otrzymało 65 projektów. W realizację zwycięskich inicjatyw będą zaangażowani Lubuszanie do 35. roku życia.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00