LUBUSKIE:

“Czternastki” coraz bliżej, a oszuści już czyhają

Już od 25 sierpnia, czyli od kolejnego czwartku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę tzw. czternastych emerytur. Choć świadczenie przysługuje z urzędu i nie trzeba składać żadnego wniosku wciąż pojawiają się oszuści, którzy w zamian za pomoc w otrzymaniu „czternastki” próbują wyłudzić pieniądze czy dane osobowe. ZUS apeluje zatem o rozsądek i rozwagę. 

Schemat działania oszustów polega na odwiedzaniu seniorów w domu i oferowaniu pomocy w wypełnieniu wniosku o świadczenie w zamian za pieniądze. W ten sposób wyłudzają dane osobowe, które mogą posłużyć np. do zaciągnięcia kredytu.

Wpuszczając oszustów do domu narażamy się także na kradzież. Podczas gdy jeden z oszustów „pomaga” wypełnić wniosek czy prowadzi badanie, drugi okrada mieszkanie. Należy pamiętać, że pracownicy ZUS nie odwiedzają klientów w domach. Wyjątkiem jest kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, jednak w tym przypadku kontrolerzy powinni posiadać specjalną legitymację. Nigdy także podczas takiej wizyty nie pobierają żadnych pieniędzy.

– mówiła Agata Muchowska, rzecznik prasowy ZUS w lubuskiem.

Pracownicy ZUS przypominają, że o każdej próbie oszustwa należy niezwłocznie powiadomić policję.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X