LUBUSKIE:

Cała prawda o 500 plus dla nauczycieli

Praca nauczyciela od zawsze traktowana jest jako misja, ale czy to znaczy, że nauczyciel jest misjonarzem? O pracy pedagogów, podwyżkach i urlopach dla poratowania zdrowia opowiedziała Wanda Derska- Koziński, ekspert i doradca prawny zakresu doskonalenia zarządzania oświatą.

 

Dyrektorzy z całego kraju wiedzą, kim jest Wanda Derska – Koziński. O pracy nauczyciela wie wszystko, bo już wielu lat szkoli kadry kierownicze jednostek oświatowych oraz pracowników jednostek samorządu terytorialnego zajmujących się oświatą. Lubuscy dyrektorzy mają przyjemność szkolić się pod jej okiem w Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.

Zmian w oświacie dużo. Czy wszystkie są dobre? Nie tak dawno Polacy dowiedzieli się z mediów, że nauczyciele dostaną podwyżkę – równo 500 zł. Brzmi nieźle, ale prawda okazuje się mniej kolorowa.

Wanda Derska-Koziński

Zatem podwyżka obejmie tylko nauczyciela dyplomowanego i to nie każdego. Byli tacy, co policzyli, ile warunków trzeba spełnić, by taką oceną wyróżniającą uzyskać. Jest 41 kryteriów. A co z młodym nauczycielem? Przed nim wyboista droga, bo ścieżka awansu się też wydłużyła, z 10 do 15 lat. Łatwo pracę nauczycieli oceniają ci, którzy nigdy w szkole nie pracowali.

Wanda Derska-Koziński

Jak w każdym zawodzie:  są lekarze i lekarze, prawnicy i prawnicy, analogicznie są też nauczyciele i nauczyciele, dlatego niektóre zmiany okazują się dobre, szczególnie dla tych nadużywających np. urlopu dla poratowania zdrowia.

Wanda Derska-Koziński

Ile obecnie zarabiają nauczyciele? Dlaczego tzw. pensum wynosi 18 godzin? To tylko niektóre pytania, na które znajdziecie odpowiedz poniżej, w całej rozmowie.

Rozmowa Małgorzaty Bugaj z Wandą Derską-Koziński

 

Warto wiedzieć, gdzie Pani Wanda Derska-Koziński  prowadzi szkolenia.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: