KULTURA:LUBUSKIE:

Brak dofinansowania solą w oku? 10-letni Solanin pozostaje mocny!

Solanin Film Festiwal to wydarzenie, które wpisało się w kalendarz letnich imprez w regionie. Konkurs produkcji niezależnych i offowych w Nowej Soli ma już 10-letnią tradycję. Jubileusz powinien odbyć się z rozmachem, tak również zakładali organizatorzy. Plany zweryfikowała decyzja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Czy to sprawiło, że entuzjazm przygasł?

PISF wspierał Solanin Film Festiwal od dwóch lat. Tym razem jednak nie przyznał dotacji nowosolanom. Co na to Konrad Paszkowski, współorganizator Solanina?

Najpierw nie dostaliśmy dofinansowania z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a później z Ministerstwa Kultury. Natomiast po odwołaniu udało nam się uzyskać kilka tysięcy z ministerstwa. Od PISF-u – już nic. Składaliśmy też wniosek na drugą sesję. Rozdano na niej dotacje tylko dla dwóch festiwali. Nie ma uzasadnienia merytorycznego, jest tłumaczenie o braku pieniędzy. Skoro wiedzieli, że mają tylko 65 tysięcy na festiwale filmowe, to nie rozumiem, czemu w ogóle była druga sesja.Konrad Paszkowski

Jak przyznaje Paszkowski, miało być więcej, mocniej i lepiej. Mimo przeszkód, będzie na poziomie. Pomógł Urząd Marszałkowski, miasto Nowa Sól, dopisali również zaproszeni goście. W jury festiwalowego konkursu zasiądzie m.in. Mirosław Zbrojewicz.

„Zbroja”, czyli „Grucha” z filmu „Chłopaki nie płaczą”. Ale to naprawdę mocno charakterystyczny aktor, jeśli chodzi o twarz i głos. Trzeba powiedzieć, że miał świetne role dubbingowe w filmach czy grach komputerowych.Konrad Paszkowski

Gośćmi jubileuszowego Solanina będą również: aktorka Urszula Grabowska, aktor Adam Woronowicz czy wokalista zespołu Farben Lehre, Wojciech Wojda.

Ideą festiwalu nadal pozostaje prezentacja kina niezależnego i offowego. Zmienił się jednak sposób jego postrzegania przez organizatorów.

Kiedyś kinem niezależnym nazywaliśmy filmy, które nie są tworzone przy wsparciu szkół filmowych, PISF-u, dużych sponsorów, tylko za własne pieniądze. W tym roku zrobiliśmy, można powiedzieć, rewolucję – nie dość, że ograniczyliśmy filmy do 20 minut, to ograniczyliśmy je wiekowo – do 21 lat. Jestem bardzo zadowolony, bo są to początki filmowej drogi. Filmy tworzą licealiści albo ludzie na pierwszych latach szkół filmowych. Są niedoskonałe, ale jest tam masa świetnych pomysłów. O takie filmy nam też chodziło – żeby próbowały one coś naginać, zmieniać, łamać formę.Konrad Paszkowski

10. Solanin Film Festiwal odbędzie się między 22 a 26 sierpnia. Więcej o kinie niezależnym i offowym, jak również o repertuarze festiwalowym – poniżej. Z Konradem Paszkowskim rozmawiała Karina Nicińska.

Konrad Paszkowski – cz.1

Konrad Paszkowski – cz.2

Konrad Paszkowski – cz.3

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X