LUBUSKIE:

Bilet na żużel i pomidory za krew!

Nigdy nie ma jej za wiele, a w okresie wakacyjnym magazyny wręcz świecą pustkami. Mowa krwi, którą dzisiaj można oddawać w krwiobusie przed Urzędem Marszałkowskim.

To nie pierwszy raz, kiedy Departament Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego organizuje zbiórkę tego bezcennego płynu. Przypomniała o tym marszałek Elżbieta Anna Polak.

Jak zwykle latem, w czasie wakacji brakuje i to bardzo krwi. Urząd Marszałkowski organizuje nie pierwszą akcję. Od 2015 r. udało nam się zebrać 100 litrów krwi.Elżbieta Anna Polak

Dawcy oprócz satysfakcji z przekazania krwi, która może uratować komuś życie otrzymali z rąk marszałek pomidory, a z rąk Andrzeja Huszczy bilety na najbliższy mecz ekantor.pl Falubazu w Zielonej Górze z ROW-em Rybnik. – To miły dodatek, ale na pewno nie decydujący czynnik – powiedział Arkadiusz Rosiak, który dziś podzielił się krwią.

W sumie to jest drugi raz. Od niedawna oddaję krew. Bilet czy pomidory nie są głównym powodem. Wiem, że są braki i dlatego chciałbym pomóc. Pierwszy raz krew oddałem też tutaj w krwiobusie, a o akcji dowiedziałem się z mediów.Arkadiusz Rosiak

Krwi brakuje zawsze, a w okresie letnim szczególnie. Niestety wakacje, to większa brawura na drogach. Do wypadków dochodzi także w innych miejscach. Sytuację w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przybliżył Krzysztof Piwowarczyk.

Nie ukrywam, że borykamy się niedoborami, szczególnie grup krwi o Rh ujemnym. Zapraszamy serdecznie wszystkich dawców stałych i osoby, które nigdy tej krwi nie oddawały. Na krew nadal patent ma natura. Do tej pory nie udało się wyprodukować krwi w warunkach laboratoryjnych. Nośnikiem tego bezcennego leku jesteśmy my. Bez nas, bez szczerych serc, my jako służba krwi nie moglibyśmy ratować ludzkiego życia.Krzysztof Piwowarczyk

Krwiobus przed Urzędem Marszałkowskim, przy ul. Podgórnej 7 będzie czekał na dawców do godziny 14:00. Poniżej aktualne stany magazynowe krwi w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

źródło: RCKiK
foto: MK
foto: MK

 

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: