LUBUSKIE:

Będzie więcej pieniędzy na rehabilitację, SOR-y i psychiatrię. NFZ opłaci świadczenia

Od lipca wzrosną nakłady na świadczenia opieki zdrowotnej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. W skali całego kraju NFZ będzie miał do dyspozycji dodatkowe 4 miliardy złotych. Ma to związek ze wzrostem wyceny świadczeń oraz lepszą ściągalnością składek zdrowotnych.

Dodatkowe środki na ochronę zdrowia mają trafić na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, funkcjonowanie szpitalnych oddziałów ratunkowych czy opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień.

Ten temat stanowi duże wyzwanie. Z jednej strony wzrasta zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną i leczenie uzależnień. Z drugiej strony musimy się jednak mierzyć z ograniczoną liczbą psychiatrów. Szczególnie dotkliwa jest ograniczona liczba psychiatrów dziecięcych. Stąd idziemy w tym kierunku, by również zwiększyć wycenę świadczeń w tym zakresie. Wspomnę tylko, że coraz większa liczba dzieci i młodzieży boryka się z tymi problemami – szczególnie jeśli chodzi o uzależnienia. Katalog uzależnień jest coraz szerszy.Piotr Bromber, dyrektor lubuskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia

Ponadto wzrośnie wycena świadczeń na leczenie uzdrowiskowe, rehabilitację i programy zdrowotne. Z 4 miliardów złotych lubuski NFZ będzie miał do dyspozycji około 100 milionów. Pieniądze będą pochodzić ze wspomnianych składek zdrowotnych.

Dyrektor lubuskiego NFZ-u przypomniał również, że od kwietnia część świadczeń jest nielimitowanych. To tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i operacja usunięcia zaćmy. W pierwszym kwartale tego roku NFZ zapłacił za badania ponad milion złotych.

Z formalnego punktu widzenia mamy obowiązek płacić za każde wykonane świadczenie. Nie tylko za to, które mieści się w limicie umowy, który jest określony, ale również za takie, które wykracza poza ten limit. W przypadku naszego województwa jest to sformalizowanie pewnych działań, które podejmujemy od kilku lat. Staraliśmy się zawsze płacić za nadwykonania, zarówno w tomografii, jak i rezonansie, szerzej w świadczeniach kosztochłonnych typu gastroskopia i kolonoskopia.Piotr Bromber

Od stycznia do kwietnia tego roku NFZ zanotował wzrost liczby wykonywanej tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. W kwietniu badania tomograficzne przeprowadzono ponad 2700 razy (wzrost pomiędzy marcem a kwietniem o 11%) a rezonans magnetyczny – ponad 2400 razy (wzrost o 18%).

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00