LUBUSKIE:

Będzie nowy nabór do Lubuskich Bonów Wsparcia? To propozycja zarządu województwa

Co dalej z Lubuskimi Bonami Wsparcia dla przedsiębiorców? – Zarząd województwa zmierza do kompromisu w tej sprawie – stwierdziła marszałek Elżbieta Polak. W związku z nieprawidłowościami przy naborze wniosków (m.in. zbyt krótkim czasem ich przyjmowania) instytucjom odpowiedzialnym za projekt – Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej i Zachodniej Izbie Przemysłowo-Handlowej – zaproponowano dwa rozwiązania.

Pierwsze wyjście to unieważnienie konkursu i ogłoszenie nowego naboru na innych zasadach. Chodzi np. o to, by dać firmom czas na przygotowanie dokumentów i uruchomić system informatyczny, który umożliwi składanie wniosków przez co najmniej jeden dzień.

To nie ma być wyścig „kto pierwszy, ten lepszy”. Chodzi o jakość tych projektów, należy więc dopuścić również pozostałe firmy. Jeżeli nasi grantobiorcy nie zgodzą się na taki tryb, zaproponowaliśmy porozumienie stron. Jest to możliwe – tak wynika z umowy. Możemy na każdym etapie realizacji tej umowy podpisać porozumienie i przejąć realizację projektu.

Propozycje zmian są także reakcją zarządu województwa na informacje o tym, że prezes OPZL, Janusz Jasiński, sam ubiegał się o wsparcie ze środków, którymi dysponuje organizacja. – To pan Jasiński, który jest jednocześnie grantobiorcą, stroną umowy, złożył cztery wnioski. To jest kolizja interesów. Grantobiorca nie ma żadnej możliwości korzystać z grantu w taki sposób – skomentowała marszałek.

Do słów Elżbiety Polak odniosła się Joanna Zielińska, dyrektor biura Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Wszystkie dokumenty były akceptowane przez urząd marszałkowski. Regulamin naszego konkursu nie wykluczał członków zarządu i komisji rewizyjnej z możliwości aplikowania w danym konkursie.

OPZL nie zgadza się także ze zdaniem o błędach w trakcie naboru i przygotowaniach konkursu. – Jesteśmy po przebytej kontroli, która dotyczyła naboru wniosków. Wyniki kontroli są pozytywne, nie stwierdzono nieprawidłowości w przeprowadzeniu naborów. Cytat: „Wszelkie czynności, jakie zostały podjęte przez beneficjenta, zostały wykonane zgodnie z obowiązującymi go procedurami, zaakceptowanymi przez instytucję zarządzającą” – powiedziała dyrektor biura OPZL.

Prawdopodobnie zarząd województwa ogłosi nowy konkurs dotacji. Pula środków będzie w nim zwiększona do 50 milionów złotych.

autorzy: Aleksandra Pietruszewska, Maciej Noskowicz

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Zgłoszenie błędu w tekście

Zaznaczony tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: