KULTURA:LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

Będzie nowocześnie, ale i z zachowaniem tradycji. Muzeum się rozbudowuje [Audycja Ekspozycje]

Muzeum Ziemi Lubuskiej wchodzi w nowy rok… z remontem. Trwa rozbudowa i modernizacja obiektu. Rozpoczęła się na początku minionego roku. W miejscu prac ekipy budowlanej widać już zmiany – uwagę przykuwa szkło zamontowane na ścianie budynku.

Muzeum zmieni się nie tylko na zewnątrz, ale i w środku. Powstaną dwie stałe ekspozycje, m.in. o historii Ziemi Lubuskiej i Zielonej Góry od średniowiecza do współczesności.

Będzie to wystawa multimedialna z udziałem artefaktów, autentycznych eksponatów, która na ponad 400 metrach kwadratowych pokaże te najważniejsze momenty w naszej historii. Nie jest to łatwe, ponieważ tych zdarzeń, faktów, osób, które tworzyły Zieloną Górę i nasz region, było bardzo wiele. Trzeba było dokonać olbrzymiej selekcji. Ale wydaje mi się, że tak jak wspomniałem, będzie to ekspozycja na miarę czasów, z udziałem multimediów, bez których właściwie nowoczesnej wystawy dzisiaj nie uda się zorganizować.Leszek Kania, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej

Drugą wystawą będzie Galeria Złotego Grona – sztuka współczesna, którą muzeum gromadzi od końca lat 50. W odnowionym budynku instytucji znajdzie się też nowa sala koncertowo-konferencyjna. Ma być większa od Sali Witrażowej, w której dotychczas odbywały się rozmaite wydarzenia kulturalne.

Tak zwana Sala Witrażowa ma dość kameralny charakter. Bardzo piękny, bo są tam wspaniałe witraże Marii Powalisz-Bardońskiej, ale mieści się tam zaledwie 100 osób, w porywach. W momencie, kiedy organizujemy wystawy czy wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem, ta sala pęka w szwach i nie wszyscy mogą wejść. Dotyczy to chociażby kolejnych odsłon naszego cyklu „Jazzujące Muzeum”. Będziemy dysponowali o wiele większą salą, która pomieści około 200 osób. Będzie tam scena i fortepian.Leszek Kania

Nowy gmach Muzeum Ziemi Lubuskiej ma być gotowy w połowie tego roku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: