LUBUSKIE:

Arsenał w walce z koronawirusem? Mamy ekspresowe testy, izolatki i nowy sprzęt

Ponad 1000 nowych przypadków infekcji dziennie, a wczoraj prawie 2000 – to bilans zakażeń koronawirusem w Polsce w ciągu ostatnich dni. Liczba potwierdzonych przypadków wzrosła również w województwie lubuskim. Z tego powodu dwa miasta – Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – są zagrożone dodatkowymi obostrzeniami. Jak szpitale w naszym regionie są przygotowane na drugą falę koronawirusa?

Dotąd Szpital Uniwersytecki pozyskał na walkę z pandemią ponad 14 milionów złotych, a szpital w Gorzowie – 19 milionów. Lecznice są wyposażone m.in. w nowy sprzęt do wykrywania zakażeń oraz pomieszczenia do izolacji pacjentów.

Ogółem z samego budżetu województwa na prace adaptacyjne, remontowo-budowlane i wyizolowanie pomieszczeń, samorząd przeznaczył 7 milionów 348 tysięcy. To wszystko jest zrobione. Szpital Uniwersytecki może już robić wyniki w ciągu godziny na aparacie GeneXpert, zakupionym ze środków samorządu województwa. Teraz trwa przygotowanie szpitala i budowa kapsuły na wykonywanie triażu.

Na trzynastu oddziałach szpitala w Zielonej Górze powstały śluzy i izolatki. Utworzono je m.in. na pediatrii, okulistyce i Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

To są takie miejsca, dzięki którym w sposób dużo bezpieczniejszy niż wcześniej jesteśmy w stanie przyjmować pacjentów, diagnozować, czy mamy do czynienia z pacjentem w pełni zdrowym, czy też może zakażonym i podejmować decyzje co do dalszego sposobu ich leczenia. To bardzo ważne, dlatego że musimy chronić szpital jako taki przed zakażeniami, bo musimy udzielać normalnych świadczeń dla ludzi chorych.

Ze środków Unii Europejskiej lubuskie szpitale otrzymały w sumie 50 milionów złotych – 5 milionów na zakup testów i 45 milionów w ramach programu „Lubuskie kontra wirus”. Zakupiono z niego sprzęt medyczny, taki jak respiratory, kamery termowizyjne i kardiomonitory.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00