KULTURA:LUBUSKIE:

Amator, czyli miłośnik. Teatr i RCAK działają razem dla młodzieży i zmieniają podejście do sztuki

Lubuski Teatr oraz Regionalne Centrum Animacji Kultury od dawna są partnerami w wielu inicjatywach kulturalnych. Teraz jednak wzajemne wsparcie przypieczętowano umową. Dzięki temu instytucje będą mogły dotrzeć do szerszej grupy odbiorców.

Porozumienie o współpracy podpisali dyrektorzy obu placówek: Robert Czechowski, reprezentujący Lubuski Teatr oraz Tomasz Siemiński, przedstawiciel RCAK. Skorzysta na nim przede wszystkim młodzież. Celem jest bowiem edukacja kulturowa uczniów poprzez umożliwienie im kontaktu z zawodowymi aktorami.

– Tak sobie wyobrażamy, że to będzie współpraca, która da nowy impuls do rozwoju Pro Arte teatralnego. Będziemy realizować działania w ramach Pro Arte, np. finały wojewódzkie. To jest idealna sceneria, by móc zaprosić wszystkich młodych twórców, by poznali, jak działa teatr, mogli spotkać się z aktorem, którego niekoniecznie mają okazję zobaczyć na co dzień. To daje możliwość zobaczenia i poznania świata, który jest na styku między światem amatorskim a profesjonalnym – mówił Tomasz Siemiński.

Przy okazji dyrektorzy zwrócili uwagę, że należy przywrócić pozytywne znaczenie słowu „amator”. Zwykle bowiem używamy go, mówiąc o osobach, które zajmują się czymś niezawodowo, a nie o ludziach rozmiłowanych w jakiejś dziedzinie.

Motywacje do korzystania z kultury i aktywnego działania młodzieży, np. w aktorstwie są różne. Jedni chcą po prostu czuć się swobodnie w kulturze, ale dla innych jest to szansa na dostęp do jej dóbr, wyrównywanie szans.

– Jest za mało propozycji dla ludzi młodych, dla dzieciaków mieszkających w małych miejscowościach, gdzie ten dostęp, z różnych względów do owoców kultury jest mocno ograniczony. To jest jedno z naszych fundamentalnych zadań, żeby te bariery starać się niszczyć – mówił Robert Czechowski.

Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Animacji Kultury teatr rozszerzy swoją działalność na całe województwo. Będzie także docierał do mniejszych lubuskich miejscowości z większą liczbą warsztatów dla młodzieży w ramach projektu ART&EDU.

Porozumienie instytucji będzie obowiązywać przez rok.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00