LUBUSKIE:

4 czerwca z pieśnią na ustach. Urząd marszałkowski uczcił 30-lecie wolnej Polski

W całym kraju odbywają się różne wydarzenia poświęcone 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów. Na swój sposób postanowili ją świętować pracownicy urzędu marszałkowskiego. W samo południe odśpiewali hymn państwowy.

Zanim wybrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, kilka słów do zebranych miał m.in. wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. Przypomniał, dlaczego 4 czerwca 1989 roku powinien być dla nas wszystkich ważną datą.

Trzeba o tym wspomnieć – oddajemy dzisiaj hołd tym wszystkim ludziom, którzy walczyli przez cały czas po 1945 roku o to, żeby Polska była wolna. Żebyśmy mogli swobodnie wybierać kandydatów, których uznajemy za godnych naszego zaufania, że mogą sprawować rządy w naszym parlamencie, mogą tworzyć prawo. I tak samo po 1989 roku powstał najpierw samorząd gminny, później powiatowy i wojewódzki. My jesteśmy częścią tego społeczeństwa.Stanisław Tomczyszyn

Wicemarszałek dodał, że 1989 to nie jedyny przełomowy rok w historii Polski. Wspomniał również o Poznańskim Czerwcu 1956 roku, grudniu 1970 roku na Wybrzeżu i powstaniu „Solidarności” w 1980 roku oraz podpisaniu porozumień sierpniowych.

– Każdy sposób manifestowania radości w związku z tym 30-leciem fantastycznego, najlepszego moim zdaniem okresu w historii Polski, jest dobry – mówił o akcji przed urzędem marszałkowskim członek zarządu województwa, Marcin Jabłoński.

Myślę, że mamy wiele powodów do bycia dumnymi Polakami. Warto to tego dnia pokazywać, prezentować swoje przywiązanie do tego, co jest dla nas naprawdę ważne. To kolejna okazja, by zastanowić się nad tym, co działo się przez ostatnie 30 lat. A takich wspaniałych zmian w naszym kraju 30 lat temu (pamiętam niestety ten okres, głosowałem po raz pierwszy) nikt się tak naprawdę nie spodziewał. Tworzyły się nowe struktury polskiego państwa, zachodziły zmiany ustrojowe. Od 20 lat samorządy wojewódzkie wykorzystują swoje szanse i możliwości. Skutecznie korzystają z pieniędzy, które mamy do dyspozycji dzięki członkostwu w Unii Europejskiej. To już 15 lat, czyli połowa tego okresu. Oprócz tego mamy pokój, bezpieczeństwo, jesteśmy członkiem NATO.Marcin Jabłoński

A tak brzmiał hymn Polski w wykonaniu pracowników urzędu marszałkowskiego:

Marszałek województwa lubuskiego, Elżbieta Anna Polak, w tym czasie uczestniczyła w głównych obchodach rocznicy 4 czerwca 1989 r. w Gdańsku.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Tagi
Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: