AUDYCJE 96 FM:KULTURA:LUBUSKIE:ZIELONA GÓRA:

2019 rok w „Norwidzie”: benefisy, festiwale, konkursy. Co wydarzy się w 2020?

Jaki był ten rok dla zielonogórskiej biblioteki Norwida? Na pewno upłynął pod znakiem modernizacji. Odnowione zostało wejście do głównego gmachu, a także jeden z magazynów. „Norwid” ma za sobą również festiwale – literacki, „Proza Poetów” oraz filmowy, „Kozzi Film Festiwal”.

W bibliotece odbyły się także dwa ważne jubileusze. Było to 50-lecie pracy Alfreda Siateckiego oraz 80. urodziny prof. Franciszka Pilarczyka.

Mój mistrz zresztą, pan profesor Franciszek Pilarczyk, obchodził 80. rocznicę urodzin. Przypomnę – wieloletni dyrektor biblioteki, najpierw WSP, potem uniwersyteckiej. Autor szeregu znakomitych książek. Teraz pracuje w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie. Był bardzo ciekawy, miły benefis pana profesora. To było ważne wydarzenie, choć równie ważnym było ostatnio spotkanie z Alfredem Siateckim. Miał z kolei 50 lat od momentu, kiedy napisał pierwszy tekst w jednej z gazet szczecińskich.Andrzej Buck, dyrektor biblioteki Norwida

W nowym roku poznamy zdobywców Lubuskich Wawrzynów. Do 17 stycznia biblioteka przyjmuje zgłoszenia prac literackich, naukowych i dziennikarskich. Chodzi m.in. o książki, które napisali autorzy związani z naszym regionem.

Czekamy na te książki, które w zależności od kategorii albo zostały napisane przez autorów tu mieszkających, albo stąd się wywodzących. W Wawrzynie Naukowym to jest kwestia, że autor może mieszkać gdziekolwiek – nawet i w Rzeszowie czy w Białymstoku. Ważne, żeby zajmował się tematyką, która dotyczy Środkowego Nadodrza czy tzw. Ziemi Lubuskiej, województwa lubuskiego.Andrzej Buck

Więcej o dokonaniach i przyszłości biblioteki Norwida – na Facebooku Radia Index, w rozmowie z dyrektorem Andrzejem Buckiem.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: