LUBUSKIE:

100 projektów na 100-lecie odzyskania niepodległości? Młodzieżowy budżet znów do podziału

Powodzenie Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych – Budżetu Inicjatyw Obywatelskich sprawiło, że Urząd Marszałkowski kontynuuje program. Młodzi ludzie mogą ponownie zgłaszać swoje projekty i otrzymać dofinansowanie na najlepsze z nich.

W konkursie dotacji jedna organizacja pozarządowa, stowarzyszenie lub grupa nieformalna otrzyma maksymalnie 10 tysięcy złotych (wcześniej było to po 5 tysięcy). Mile widziane są projekty związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

Mogą to być projekty z zakresu edukacji, kultury, rekreacji, sportu. Bierzemy pod uwagę różne pomysły. Sprawdziliśmy to już w ubiegłym roku. Młodzi ludzie z regionu lubuskiego świetnie realizowali te projekty, dlatego chcemy kontynuować to działanie. Ponieważ mamy wyjątkowy rok – obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, chcielibyśmy to w szczególny sposób zaznaczyć. Za to właśnie będą dodatkowe punkty w tym projekcie. Młodzież ma więc szansę się wykazać, a jednocześnie zaprezentować różne aspekty związane z odzyskaniem niepodległości.Joanna Malon, dyrektor Departamentu Przedsiębiorczości i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego

W poprzednim roku Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe miały swoją pierwszą odsłonę. Mimo, że był to debiut programu, do Urzędu Marszałkowskiego i tak wpłynęło sporo wniosków o mikrodotację.

Mieliśmy zgłoszonych prawie 700 mikroprojektów. Nie tylko z organizacji pozarządowych, także z grup nieformalnych, na realizację fantastycznych przedsięwzięć w regionie, które polegają na włączeniu do życia społecznego. To jest pobudzenie do aktywności. Chcemy wykształcić liderów, kreatywnych młodych ludzi, którzy będą w przyszłości prezesami firm, marszałkami, wezmą w swoje ręce ważne sprawy naszego regionu.Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego

Lubuskie Niepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe nie będą miały operatora z zewnątrz. Nadzór nad budżetem dla młodych Lubuszan pełni Departament Przedsiębiorczości i Strategii Marki Urzędu Marszałkowskiego. Młodzież może skorzystać ze wsparcia koordynatorek programu. W Gorzowie Wielkopolskim pomocą służy Katarzyna Kozińska, a w Zielonej Górze – Dorota Matuszak.

Jak to wsparcie wyglądało wcześniej? Odpowiada Rafał Trafała, prezes Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej Młodzieży “Młodzi Potrafią” z Buchałowa. W ramach Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych organizacja realizowała projekt “Buchałów na wakacje”. Były to wakacyjne zajęcia dla dzieci.

Zazwyczaj w projektach realizowanych ze środków publicznych wnioski o dotacje są bardzo zawiłe. Natomiast tutaj było dosłownie parę stron do wypełnienia. Także ze strony operatora projektu była pełna pomoc dla wnioskodawców, żeby można było łatwo wypełnić dokumenty. Myślimy nad tym, żeby znów wystartować. Jeszcze nie wiemy dokładnie, jaki to będzie projekt, ale na pewno coś przygotujemy.Rafał Trafała

Nabór wniosków potrwa do 4 maja. W puli programu “Lubuskie Niepodległościowe Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich” znajduje się milion złotych.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00