POLSKA I ŚWIAT:

Wikipedia już nie taka dostępna

Do tej pory wszystkie hasła na Wikipedii (z wyjątkiem najbardziej narażonych na wandalizm, np. o Baracku Obamie czy Adolfie Hitlerze) były dostępne do edytowania przez każdego, a zmiany były widoczne natychmiast po zapisaniu. Teraz ma się to zmienić.

Proponowane rozwiązanie to system tzw. wersji oznaczonych (flagged revisions). Polega on na tym, że jakakolwiek zmiana wprowadzona przez anonimowego lub niedoświadczonego użytkownika będzie musiała przed publikacją uzyskać aprobatę jednego z redaktorów portalu. Jeśli tak się stanie, nowa wersja artykułu uwzględniająca poprawki zostanie oznaczona jako "przejrzana" – wolna od błędów, wulgaryzmów itp. – i udostępniona publicznie. Wcześniej, zanim zmiany zostaną zaakeptowane użytkownicy Wikipedii nie będą mogli ich widzieć.

Wersje oznaczone pojawią się przy artykułach o żyjących osobach. Takie właśnie hasła są najczęściej odwiedzane i to one "mogą być najbardziej szkodliwe" – wyjaśnił Mike Peel z Wikimedia UK, brytyjskiego oddziału organizacji zarządzającej Wikipedią. Kilkakrotnie już w wyniku "poprawek" w hasłach znajdowały się błędy – np. w styczniu w artykule poświęconym amerykańskiemu senatorowi Robertowi Byrdowi znalazła się nieprawdziwa informacja o jego śmierci. Nowe rozwiązanie "może objąć także współcześnie działające organizacje" – dodaje Peel.

Nowy system ma zacząć obowiązywać na anglojęzycznej, zdecydowanie największej wersji Wikipedii. Zanim zostanie wprowadzony na stałe przejdzie dwumiesięczny okres próbny, który według rzecznika portalu rozpocznie się w przeciągu kilku tygodni. Taki system jakościowy od ponad roku działa już na niemieckiej wersji serwisu.

System wersji oznaczonych spotkał się z protestami części użytkowników. – To na pewno temat sporny – przyznał Peel. Podkreśla jednak, że ostatecznie to oni sami opowiedzieli się za wprowadzeniem okresu próbnego w internetowym sondażu.
 

Autor: źródło informacji: www.newsweek.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00