POLSKA I ŚWIAT:

W Brukseli o wynagrodzeniach badaczy

– Polska i pozostałe nowe państwa członkowskie oczekują alternatywnych rozwiązań Komisji Europejskiej w sprawie zmniejszenia różnic w wynagrodzeniach naukowców – podkreśliła minister nauki i szkolnictwa wyższego. Obecnie funkcjonujący system powoduje, że naukowcy z różnych państw uczestniczący w tym samym projekcie naukowym i wykonujący tę samą pracę otrzymują zróżnicowane wynagrodzenia. Prowadzi to m.in. do zjawiska brain drain – uczeni wolą prowadzić badania w krajach, gdzie otrzymają lepsze wynagrodzenie.

Kolejny temat spotkania to rozmowa o tym jak umożliwić szerszy dostęp do unijnych środków na badania naukowe krajom i regionom, które dotąd niewystarczająco z nich korzystały. Polska zabiega o stworzenie jednolitego rynku dla naukowców i zwiększenie dostępności środków w przyszłym programie ramowym dla krajów i regionów, które dotąd nie w pełni z nich korzystały. To pokłosie podpisanego w maju wspólnego listu trzynastu państw, poświęconego zapisom w unijnym programie finansowania na lata 2014-2020 – „Horyzont 2020”. List podpisało 12 tzw. nowych krajów członkowskich oraz czekająca na akcesję Chorwacja.

***
„Horyzont 2020” to program finansowania badań naukowych i innowacji. Jego adresatami są naukowcy i przedsiębiorcy, którzy przekształcają odkrycia naukowe w innowacyjne produkty i usługi. „Horyzont 2020” to także ograniczenie formalności i uproszczenie procedur i tym samym ułatwienie badaczom indywidualnym oraz małym i średnim przedsiębiorstwom dostęp do środków finansowych. Realizacja programu przewidziana jest na lata 2014-2020, program będzie miał rekordowy budżet 80 miliardów euro.

Autor: Źródło: MNiSW / fot/ www.europa.eu

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00