ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Spełnij swoje marzenie o lataniu

Chcesz skoczyć ze spadochronem, ale wciąż się wahasz? Zastanawiasz się, jakie uczucie towarzyszy swobodnemu spadaniu? Zdecyduj się więc na lot w tunelu aerodynamicznym i przekonaj się na własnej skórze, jakich niebywałych emocji możesz doświadczyć.

Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, kiedy to naukowcy doszli do wniosku, że na wyniki przeprowadzanego eksperymentu nie miało żadnego wpływu, czy badany przedmiot poruszał się w przestrzeni powietrznej, czy stacjonował na ziemi, a powietrze oddziaływało na niego poprzez dmuchawy. Zaczęto więc budować pierwsze tunele aerodynamiczne – pewnego rodzaju kanały o zamkniętym lub otwartym biegu, w którym (dzięki specjalnym silnikom) wytwarzany jest jednorodny strumień powietrza. W Polsce takie tunele pojawiły się już w latach 20. zeszłego wieku, jednak były one wykorzystywane jedynie w celach naukowych. Tunele pełniące funkcję rozrywkową i rekreacyjną są obecne na rynku polskim dopiero od dwóch lat. Jednak cieszą się już tak wielką popularnością, że można je znaleźć w większości polskich miast. W tym również oddalonym o 100 km od Zielonej Góry – Lesznie.

Mnóstwo wrażeń

Bodyflying, bo właśnie tak jest nazywany lot w tunelu aerodynamicznym, odbywa się w pionowym tunelu o średnicy kilku metrów. Podłoga jest wyściełana ażurową kratą, przez którą przedostaje się strumień powietrza, zmierzający od dołu do góry. Strumień wieje z taką siłą i prędkością, że jest w stanie unieść dorosłego człowieka. Wskakuje on więc do środka i czuje, jakby szybował w powietrzu po skoku ze spadochronem. To właśnie do tego sportu nawiązuje lot w symulatorze – jeden seans odpowiada bowiem czasowi swobodnego spadania w skokach spadochronowych z wysokości 4 km. Za pomocą określonych ruchów ciała i siły mięśni można wpływać na kierunki lotu, dokładnie tak jak podczas swobodnego spadania. Tyle, że sesja w symulatorze nie niesie ze sobą żadnego niebezpieczeństwa. Wystarczy zobaczyć poniższy filmik żeby się o tym przekonać.

Jak się przygotować do lotu?

Lot w tunelu nie wymaga posiadania żadnej specjalistycznej wiedzy. Przed każdym seansem instruktorzy przeprowadzają szkolenie. W trakcie uczestnicy poznają zasady korzystania z symulatora, podstawy komunikacji (w czasie lotu prowadzenie rozmowy w tunelu jest niemożliwe) oraz są przedstawiani instruktorowi, który podczas seansu czuwa nad bezpieczeństwem. Nie trzeba też kupować specjalnego ubrania. Wystarczy założyć wygodny, oblegający ciało strój, na który zostanie założony dopasowany kombinezon. Kask i gogle również zostaną dostarczone przez organizatora lotów. Korzystać z tunelu aerodynamicznego można we własnym sportowym obuwiu, jednak istnieje możliwość nieodpłatnego pożyczenia sznurowanych butów na miejscu.

Czy jest to sport dla każdego?

Lot w tunelu aerodynamicznym może odbyć każdy, zarówno dziecko, jak i dorosły. Nie trzeba być skoczkiem ani spadochroniarzem, by dobrze się bawić w symulatorze lotów. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych ani fizycznych, istnieją jednak przeciwwskazania medyczne, na które warto zwrócić uwagę. Dotyczą one chorób, przy których zabronione jest jakiekolwiek uprawianie sportu: epilepsja, hemofilia, dolegliwości neurologiczne i zakaźne, choroby serca i płuc, kręgosłupa, stawów.

Gdzie znaleźć tunel aerodynamiczny?

Najbliższy Zielonej Góry symulator lotu znajduje się w Lesznie. Vouchery do Freefly Center dostępne są na stronie https://katalogmarzen.pl/pl/o/Lot-w-tunelu-aerodynamicznym. Voucher można nabyć w kilku wariantach, w zależności od preferowanej długości lotu o długości 1 minuty, 2 minut oraz 6 minut. Przy czym warto podkreślić, iż całkowite koszty szkolenia i asysty instruktora są już wliczone w cenę. Po zakupie przez stronę Katalog Marzeń oferta jest ważna przez 12 miesięcy. W związku z tym voucher jest też świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00