POLSKA I ŚWIAT:

Jest szósty przypadek koronawirusa w Polsce [AKTUALIZACJA]

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o szóstym pacjencie dotkniętym koronawirusem. To obywatel Niemiec, który przyjechał autokarem z pacjentem zero. Był objęty kwarantanną w domu, obecnie przebywa w szpitalu w Ostródzie. 

– Pacjent na szczęście czuje się dobrze – uspokaja minister.

W związku z tym nie ma żadnych złych informacji. Wszyscy pacjenci, którzy są w Polsce z potwierdzonym koronawirusem, czują się względnie dobrze. Nie ma żadnego zagrożenia dla ich życia.Łukasz Szumowski

To już druga osoba z koronawirusem, która znajduje się w ostródzkim szpitalu. Pozostałe przebywają w Szczecinie i Wrocławiu. Tzw. pacjent zero, czyli osoba z pierwszym przypadkiem zachorowania w Polsce, nadal jest w Zielonej Górze.

– Wszyscy pacjenci są objęci opieką medyczną – relacjonował minister zdrowia.

Wszystkie kontakty, zgodnie z raportem Głównego Inspektora Sanitarnego, są namierzone. Dwójka pacjentów zgłosiła się, poinformowali odpowiednie służby sanitarne, że są z rejonu wysokiego ryzyka. Ich prawdopodobieństwo zarażenia wirusem zostało określone jako umiarkowanie wysokie, ale byli bez objawów. W związku z tym, po zgłoszeniu się do szpitali, zostali objęci kwarantanną domową i dostali zdalnie, telemedycznie, zwolnienie z pracy. Następnie poczuli objawy chorobowe w czasie kwarantanny. Zadzwonili do inspekcji sanitarnej, zostali skierowani do szpitala i objęci już opieką medyczną.Łukasz Szumowski

Na mocy wcześniejszej decyzji wojewody, szpital w Ostródzie został przekształcony w szpital zakaźny. Osoby, które w autobusie miały kontakt z zakażonymi, również są w tej placówce.

Pacjent z Wrocławia miał kontakt z wirusem prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii. Jak więc zwraca uwagę minister, drogi dotarcia koronawirusa do Polski są różne. Służby sanitarne zajmują się lokalizowaniem kontaktów ludzi z drobnoustrojem.

– Tak jak inne kraje europejskie, będziemy mieli kolejne przypadki – dodał szef resortu zdrowia.

Te przypadki są szybko wyłapywane dzięki państwu, dzięki kontaktom z mediami. To też podkreślali ministrowie na spotkaniu w Brukseli. Im szybciej informacje z mediów docierają do ludzi, im szybciej ludzie wiedzą, jak się zachować, właśnie tak jak w tym przypadku, tym my wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi.Łukasz Szumowski

W Polsce zostało wykonanych około 600 testów na obecność koronawirusa. Ponad 6 tysięcy osób jest pod nadzorem sanepidu. Prawie 1300 znajduje się w kwarantannie domowej, 128 osób jest w hospitalizacji.

Jeśli znajdziesz błąd, zaznacz go i wciśnij Ctrl+Enter.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: