POLSKA I ŚWIAT:

Patriotyczny pakiet dla właścicieli nowego paszportu

Wyjątkowy podarunek czeka na osoby, które w tym roku wyrobią pierwszy paszport. Każdy 18-latek wraz z dokumentem otrzyma jubileuszowy pakiet. To kolejna forma świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości.

W okolicznościowej kopercie znajdzie się flaga Polski, znaczek z logotypem Niepodległej oraz miniprzewodnik, jak z szacunkiem traktować symbole narodowe. Kopertę zdobią m.in. wizerunki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Mościckiego i młodych ludzi. Jest tam również cytat marszałka Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmującym dane terytorium”.

Według szacunków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wniosek o wydanie paszportu złoży w tym roku ok. 18 tysięcy Polaków w wieku 18 lat.

Elementy, które nawiązują do rocznicy odzyskania niepodległości, znajdziemy również wewnątrz nowego paszportu. Na stronach wizowych pojawi się 19 motywów, wśród nich Orzełek Legionowy, Grób Nieznanego Żołnierza i wizerunek Gabriela Narutowicza. 6 motywów wybrano w internetowym głosowaniu. Wzory będzie można obejrzeć także w świetle UV.

Zobacz więcej
Back to top button
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: