POLSKA I ŚWIAT:

Olbrzymie sumy pieniężne trafią do WiMBP, ale… na rysunkach satyrycznych

Rozpoczyna się XIX edycja otwartego międzynarodowego konkursu na rysunek satyryczny. Po ubiegłorocznych tematach, jakimi były m.in. media społecznościowe, praca, sztuczna inteligencja – przyszedł czas na coś, co od kiedy tylko powstało odgrywało jedną z najbardziej znaczących ról na świecie, czyli PIENIĄDZE.

Mawia się, że albo się je ma, albo nie ma i nie mówimy o zdrowiu, a właśnie o pieniądzach. To one będą odgrywały najważniejszą rolę podczas tegorocznego konkursu i pojawią się na pewno w różnorodnych aspektach i odsłonach na rysunkach satyrycznych.

– W ostatnich edycjach mieliśmy tematy bliskie temu, co się dzieje na świecie: sztuczna inteligencja, celebryci, media społecznościowe. W tym roku postanowiliśmy troszkę wrócić do rzeczy można powiedzieć prastarych. Temat pieniądza towarzyszy ludzkości już od tysięcy lat i niezmiennie zajmuje pewno z połowę aktywności każdego z nas, więc to też jest warte obrysowania. – mówiła Maria Radziszewska, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych WiMBP.  

Temat jest uniwersalny i łatwo przełożyć go na inne języki, aby rysownicy z odległych zakątków świata również nie mieli problemu z jego zrozumieniem. Czy spowoduje to większe zainteresowanie?

– Co roku w konkursie bierze udział około 300 rysowników. Mamy nadzieję, że ten temat również sprawi, że z całego świata napłyną prace. Przeważnie z około 40-50 państw z całego świata napływają do nas rysunki, z różnych kontynentów. Cieszymy się bardzo, że są to prace, które nadsyłają nam także rysownicy z Ameryki, obu właściwie Ameryk, z Azji, z Iranu, z krajów arabskich, gdzie widać także humor dopisuje. Mamy nadzieję, że pieniądz będzie także tym tematem, z którym rysownicy chętnie się zmierzą. – dodaje Robert Rudiak, prezes Lubuskiego Stowarzyszenia Miłośników Działań Kulturalnych „Debiut”.

Prace można nadsyłać do 31 maja i nie mogą być one wcześniej nagradzane w innych konkursach. Natomiast do wygrania jest Grand Prix w postaci statuetki oraz 5 tysięcy złotych. Pierwsza nagroda to 4 tysiące złotych, druga 3 tysiące, a trzecia 2 tysiące złotych. Dodatkowo prace mogą zostać nagrodzone i wyróżnione przez sponsorów konkursu. Więcej informacji znajdziecie na stronie WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: