ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Oglądanie polskiej telewizji w Wielkiej Brytanii – dekoder czy VPN?

Dostęp do polskiej telewizji w Wielkiej Brytanii jest utrudniony, ale nie oznacza, że nie jest możliwy. Aktualnie emigranci na Wyspach mają do wyboru dwie opcje – dekoder z anteną satelitarną albo skorzystanie z usług VPN. Na co warto się zdecydować?

Wielu Polaków wyjeżdżających za granicę do Wielkiej Brytanii tęskni za polskimi programami w telewizji. Na późno szukać ich w ofertach lokalnych dostawców mediów, które co najwyżej posiadają telewizję TVP Polonia. Są jednak sposoby na to, aby znów oglądać ulubione seriale czy wiadomości z ojczyzny. Dwa najpopularniejsze z nich to skorzystanie z serwerów VPN oraz dekoderów z antenami satelitarnymi polskich operatorów. Czym dokładnie różnią się te metody i co warto wybrać?

Odbiór polskiej telewizji przez VPN

Aktualnie wiele polskich stacji telewizyjnych można odbierać nie tylko przez nadajniki naziemne czy satelitarne, ale również przez internet za pośrednictwem serwisów VOD (Video-On-Demand), czyli wideo na życzenie, na przykład takich jak Ipla, TVN Player, TVP VOD.

Serwisy VOD są łatwo osiągalne w Polsce, ale, niestety, nie możemy korzystać z nich na ogół w innych krajach ze względu na blokady regionalne. Osoba w Wielkiej Brytanii, która chciałaby podłączyć się do serwisu tego rodzaju, otrzyma informację o tym, że nie jest to możliwe z powodu jej lokalizacji.

Usługa VPN polega na obejściu tej blokady za pośrednictwem specjalnych serwisów znoszących ograniczenia geograficzne. Z użyciem sieci VPN można uzyskać polskie IP i dzięki temu odblokować od razu dostęp do usług. VPN ma formę „szyfrowanego tunelu”, przez który dochodzi do połączenia z internetem. Dzięki temu usługi „będą myślały”, że łączymy się z nimi właśnie z Polski.

Oglądanie polskiej telewizji w Wielkiej Brytanii za pośrednictwem VPN ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim wymaga skorzystania z określonej usługi VPN za opłatą, która kosztuje od kilku do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Gdy usługa jest już aktywna, możemy łączyć się z polskimi serwisami VOD. Oczywiście, potrzebujemy do tego dostępu do internetu, dlatego dochodzi także koszt usługi internetowej.

Polskie serwisy VOD za pośrednictwem sieci VPN to dobry pomysł dla osób lubiących korzystać z telewizji na własnych zasadach. Niestety, nie uzyskamy wtedy dostępu do tak szerokiej gamy stacji jak przez zwykły dekoder z anteną satelitarną.

Odbiór polskiej telewizji w UK przez dekoder i satelitę

Druga opcja na korzystanie z polskiej telewizji w Wielkiej Brytanii to zakupienie dekodera i anteny satelitarnej od operatora w Polsce. Nie trzeba jednak w tym przypadku udawać się do kraju, aby załatwić formalności. Rozwiązaniem jest wybranie usług firm pośredniczących w tego rodzaju formalnościach – wtedy umowę możemy zawrzeć w UK.

Usługa dostępna jest w standardowej formie abonamentu telewizyjnego, który opłacany jest każdego miesiąca, a także na kartę. Usługa na kartę nie wymaga podpisywania umowy i pozwala na dowolne doładowywanie konta wtedy, gdy użytkownik chce otrzymać dostęp do płatnej telewizji. Jeśli jednak mieszkamy w jednym miejscu i chcemy mieć dostęp do jak najszerszej gamy programów z Polski, lepszym wyborem będzie podpisanie umowy abonamentowej.

Dodatkowym plusem jest również brak potrzeby korzystania z internetu przy oglądaniu telewizji, więc możemy uzyskać dodatkowe oszczędności w tym zakresie.

Usługi polskiej telewizji w Wielkiej Brytanii, a dokładnie w Londynie przez dekoder i satelitę oferuje firma Fix-Sat. Klienci wybierający jej usługi otrzymują do dyspozycji szeroką gamę pakietów do wyboru w przystępnych cenach. Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej: www.polska-telewizja.co.uk.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: