ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Minimalny i maksymalny wiek pożyczkodawcy – klient idealny

Firmy pożyczkowe wbrew pozorom nie pożyczają pieniędzy każdemu. Też mają swoje wymagania, które klient musi spełnić, jeśli chce otrzymać pożyczkę. Najczęściej jest to kryterium dochodowe. Jednak bardzo mało osób wie, że bardzo ważnym czynnikiem czy ktoś otrzyma pożyczkę czy też nie jest wiek pożyczkobiorcy. W niektórych firmach nie wystarczy mieć ukończonych 18 lat i ważnego dowodu osobistego, żeby pożyczyć pieniądze. Z kolei w innych nie można mieć więcej jak 75 lat. Jaki jest więc klient idealny dla parabanku?

Dlaczego nie wystarczy mieć 18 lat?

Przede wszystkim dlatego, że rzadko kto w tym wieku już pracuje. Owszem polskie prawo pozwala na pracę już osobom mającym lat 16, ale nie jest to praca na umowę o pracę. Nawet osoby mające 18 lat rzadko kiedy dostają taki rodzaj umowy lub stałe zatrudnienie. Poza tym dopiero w wieku 18 lat kończy się obowiązek szkolny i można zamiast nauki wybrać pracę. Tak czy inaczej w tym wieku nie można liczyć na stałe zatrudnienie i dobre zarobki, więc dyskwalifikuje to nie tylko od kredytów bankowych, ale też pożyczek w parabankach. Choć i tu można znaleźć wyjątki.

Należą do nich m.in. firmy takie jak: Szybka Gotówka, Wonga, Kredito24, czy Pandamoney (zobacz pełną listę firm). We wszystkich tych firmach wystarczy mieć skończone 18 lat, aby móc złożyć wniosek o pożyczkę, ale trzeba jeszcze spełnić szereg innych warunków.

Najczęściej w warunkach wnioskowania o pożyczkę znajdziemy zapis o minimalnym wieku 20 lat wnioskodawcy. Ale szacuje się, że największą szansę na otrzymanie pożyczki mają osoby, które ukończyły 23 lata. W tym wieku można już nie tylko skończyć pierwszy etap studiów, ale też dostać już dobrą posadę. Osoby w tym wieku rzadko już są na utrzymaniu rodziców, choć często kończą jeszcze drugi stopień studiów. Ale w toku studiów drugiego stopnia łatwiej już dostać pracę na pół etatu czy też dostać się na płatny staż. W ten sposób można mieć już płynność finansową, która jest niezbędna do obliczenia comiesięcznej zdolności kredytowej. Parabanki muszą się stosować do zasady odpowiedzialnego pożyczania, dlatego zwyczajnie nie mogą pożyczyć pieniędzy osobie o niestabilnych lub zbyt niskich dochodach.

Ponadto w młodym wieku trudno też zbudować sobie historię kredytową, która jest potrzebna, aby uzyskać kredyt czy pożyczkę na wyższą sumę. Co prawda u niektórych operatorów komórkowych można w wieku 18 lat wziąć telefon na abonament i płacąc regularnie ten rachunek zbudować sobie wiarygodność, ale nie zawsze jest to wystarczające.

Pożyczki dla 20 latków

Osoby, które ukończyły 20 lat mogą starać się o pożyczki w firmach takich jak: Vivus, Net Credit, Filarum, Soho Credit, Pożyczkomat, czy Via SMS. Dla osób od 21 roku życia pożyczki udzielą między innymi firmy: LendOn, Ekspres Kasa, Afla Kredyt, Pożyczka Plus i Smart pożyczka. Tutaj więcej.

Wiek maksymalny

Oprócz wieku minimalnego chwilówki mogą odrzucać też wnioski osób, które są już wiekowe. Nawet w bankach powszechnie stosuje się limit wieku kredytobiorcy. Zatem nic dziwnego, że i parabanki ubezpieczają się w ten sposób i ustalają maksymalną granicę wieku, do której można wziąć pożyczkę. Zwykle jest to przedział 70-75 lat. Ustalenie maksymalne granicy wieku jest po prostu związane z obawą o pogorszenie się stanu zdrowia lub nagłą śmierć pożyczkobiorcy. I na nic się zda tu opcja dodatkowego ubezpieczenie, ponieważ same firmy ubezpieczeniowe niechętnie dodatkowo ubezpieczają osoby w tym wieku.

Poza tym dochodzi tutaj jeszcze kryterium dochodowe. Co prawda osoby w wieku 70-75 lat na pewno mają stały dochód, ale z tytułu renty czy emerytury wcale nie muszą dostawać przyzwoitej pensji. Wręcz przeciwnie sporo rencistów i emerytów nie dostaje nawet wypłaty świadczenia w wysokości minimalnej krajowej. Zdarza się wręcz, że jest to 600 złotych miesięcznie. Zatem taki pożyczkobiorca zwyczajnie nie będzie miał z czego spłacić wziętej pożyczki.

Pożyczka bez patrzenia na wiek

Tak samo jak można znaleźć firmy pożyczające pieniądze już osiemnastolatkom, tak samo znajdziemy również instytucja finansowe, które w ogóle na wiek nie zwrócą uwagi. Jednak to nie będzie tanie rozwiązanie. Po pierwsze dlatego, że trudno znaleźć taką firmę. Po drugie dlatego, iż mając monopol firmy mogą ustalać dodatkowe opłaty wedle swoich zasad. Co prawda oprocentowanie pożyczek jest regulowane przez ustawę antylichwiarską, ale nie dotyczy ona dodatkowych opłat czy ubezpieczenia. Może się okazać, że Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania takiej pożyczki dla każdego wynosi kilka tysięcy procent, a nie kilkadziesiąt jak to ma zazwyczaj miejsce. Zwłaszcza przy pożyczkach na niskie kwoty może to być bardzo drogi interes.

Trzeba przyznać, że niektóre parabanki mają specjalne oferty dla rencistów i emerytów, ponieważ mają oni stały dochód i zwykle są dobrymi płatnikami, którzy w terminie regulują swoje zobowiązania. Jednak ze względu na wysokość przeciętnego świadczenia nie będą to wysokie pożyczki.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: