POLSKA I ŚWIAT:

Marzysz o własnym domu?

Kiedy rozważamy wybór projektu mamy dwie możliwości, wybór wśród gotowych projektów domów z katalogu oraz projekt indywidualny, według własnego pomysłu. Należy pamiętać jednak o tym, że projekt indywidualny cechuje wysoka cena wykonania, natomiast cena projektu małego domku z katalogu waha się mniej więcej w granicach 2000- 2800 zł.

Zatem projekt indywidualny to najczęściej samodzielna wizja Inwestora. Są osoby, które nie chcą poddawać się narzuconym pomysłom projektantów, mają swoje własne koncepcje co do wyglądu domu marzeń. Bardzo często kierują się stwierdzeniem, że nie chcą aby ktoś inny miał taki sam dom jak oni a projekt indywidualny to właśnie gwarantuje. Równie często nie mogą po prostu znaleźć projektu, który spełniał by ich oczekiwania, głównie w sferze rozmieszczenia pomieszczeń.

Zanim podejmiemy decyzję o projekcie indywidualnym należy pamiętać, że projekt z katalogu również może być modyfikowany na wiele sposobów. Za zgodą twórcy projektu zmian może dokonać inny architekt. Zmiany mogą obejmować wszystko, począwszy od ilości pokoi poprzez kolory, strukturę dachu, czy też materiał z którego zostaną wykonane schody, czy też balustrady. Przy projekcie z katalogu należy również pamiętać, że projekt tego typu nie gwarantuje, że dostaniemy pozwolenie na budowę. Są to dwie różne sprawy. Najważniejsze bowiem, aby projekt wpisał się idealnie w działkę, szczególnie wymiarami.

Na pewno zaletą projektu indywidualnego jest fakt samodzielnego decydowania o wyglądzie domu, jest on wówczas wypadkową marzeń całej rodziny. Przede wszystkim należy przemyśleć sprawę ilości i wielkości pomieszczeń. Czy salon ma być otwarty? Czy ma być garaż a jeśli tak, to czy ma być wpisany w bryłę budynku. Dodatkowo należy przemyśleć kwestie pomieszczeń dodatkowych, typu pomieszczenie gospodarcze, czy też garderoba. Dobrze jest też zaplanować przynajmniej dwie łazienki, jedną na dole, drugą na poddaszu. Łazienka na poddaszu będzie łazienką rodzinną a ta na dole, bardziej gościnną. Przy samej wielkości domu należy kierować się przede wszystkim finansami i rzeczywistą możliwością utrzymania domu, szczególnie w sezonie zimowym.

Ważne jest też znalezienie odpowiedniego architekta, a o takiego nie jest niestety łatwo. Dobry architekt, z renomą, taki który może pochwalić się szeregiem osiągnięć stworzy nam projekt idealny, ale też usługa ta będzie nas bardzo drogo kosztować. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Minusem jest też na pewno sam czas oczekiwania na projekt, który może nawet trwać kilka miesięcy. Dlatego też liczy się dobry kontakt z architektem, który dopiero po szczegółowym poznaniu naszych potrzeb jest w stanie stworzyć wizualizację domu naszych marzeń

Dobrze dobrany projekt indywidualny pozwoli optymalnie wykorzystać walory działki, usytuować dom optymalnie do stron świata. Najważniejsze, aby dom był energooszczędny, i nie oznacza to wcale, że ma być obwarowany licznymi nowinkami technicznymi pokroju paneli słonecznych. Wystarczy aby bryła budynku była zwarta oraz dobrze wpasowana w teren i klimat miejsca, gdzie dom powstanie. Zatem biorąc pod uwagę nasze wymagania, przede wszystkim kierujmy się  miejscem, gdzie zbudujemy nasz wymarzony dom.

Projekt typowy, z katalogu jest dobry dla rodziny, która nie ma specyficznych wymagań odnośnie wyglądu domu. Klasyczny układ pomieszczeń i przyjemny wygląd stanowią podstawę zakupu projektu z katalogu. Szczególnie, że możliwe są niewielkie zmiany w ramach adaptacji projektu. O zamówieniu projektu indywidualnego powinni myśleć Ci, którzy mają dużo czasu, nie spieszy im się z budową domu a do tego mają np. działkę o nieregularnych kształtach, czy też specyficzne ukształtowanie terenu lub też lokalizację. Zawsze jednak należy pamiętać, ze jest to spory wydatek, więc nie jest to dobry pomysł dla tych, którzy muszą oszczędzać przy budowie domu.

Autor: Materiał zewnętrzny

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00