POLSKA I ŚWIAT:

”Maria Kaczyńska” zakwitnie

Podobne – kremowe i żółte kwiaty – były składane przez warszawiaków na trasie wtorkowego konduktu, w którym z lotniska Okęcie przewożono do Pałacu Prezydenckiego trumnę z ciałem tragicznie zmarłej w wypadku lotniczym żony prezydenta Polski.

Jak powiedział PAP Bogdan Królik, jedyny dystrybutor tulipanów “Maria Kaczyńska” w Polsce, od soboty w swojej firmie odbiera mnóstwo telefonów od osób zainteresowanych zdobyciem kwiatów.

“Podjąłem taką decyzję, że przez najbliższe dni nie będę prowadził żadnych rozmów biznesowych w sprawie tych kwiatów. Jest żałoba narodowa i raczej nie wypada. Było zainteresowanie ze strony Kancelarii Prezydenta, chciano złożyć te kwiaty na pogrzebie pierwszej damy, ale kwiaty nie zdążą zakwitnąć” – powiedział PAP Królik.

Jak dodał, 20 tys. roślin zakwitnie dopiero za dwa – trzy tygodnie. Bogdan Królik podkreślił, że tulipan poświęcony pierwszej damie jest wyjątkową odmianą nie tylko ze względu na osobę, której imieniem go nazwano. “Zalety tych tulipanów to duże kwiaty osadzone na długich łodygach, duża trwałość kwiatów po ścięciu i duża odporność na choroby” – powiedział.

“Maria Kaczyńska” ma kwiaty w kolorze kremowo-żółtym, jaśniejszym na końcach. Termin sadzenia to wrzesień-październik, termin kwitnienia przypada na przełom kwietnia i maja. Wysokość rośliny to 50-55 cm.

Odmiana została wyhodowana w Holandii. Jej twórcą jest jeden z najsłynniejszych holenderskich hodowców tulipanów – Jan Ligthart. Natomiast, jak informują przedstawiciele Przedsiębiorstwa Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa w Ożarowie Mazowieckim S.A. (PNOS S.A.), aktywnie zaangażowanego w promocję niezwykłej odmiany, nazwanie kwiatu imieniem i nazwiskiem małżonki prezydenta było inicjatywą ówczesnego ambasadora Holandii w naszym kraju – Marniksa Kropa.

“Chcemy złożyć hołd pierwszej damie Polski, gdyż jest osobą, która nie starając się zajmować miejsca na pierwszym planie, cieszy się powszechnym szacunkiem swego kraju. Znana jest ze swego zaangażowania w sprawy społeczne, aktywnie wspiera swego męża, ale – jak na nowoczesną kobietę przystało – ma własne zdanie i poglądy” – uzasadnił swoją decyzję ambasador Krop.

Oficjalna uroczystość nadania tulipanom imienia Marii Kaczyńskiej miała miejsce w 2008 roku. Pani prezydentowa przyznała wówczas, że czuje się “bardzo wzruszona i wyróżniona” tym, że “tak piękny tulipan” nosi jej imię. “Bardzo lubię kwiaty, a tulipany szczególnie” – podkreślała. W jej ocenie odmiana, której nadano jej imię, “trochę przypominała róże”.

“Mój mąż najczęściej kupuje mi róże, tradycyjny ogromny bukiet róż dostaję na każdą uroczystość – na rocznicę ślubu, urodziny czy imieniny (…) Tulipany raczej dostaję wiosną” – mówiła wtedy dziennikarzom Maria Kaczyńska.

Pierwsza dama otrzymała cebulkę “Maria Kaczyńska”, oznaczoną numerem 00001, w pudełku z numerowanym certyfikatem oryginalności i hologramem. Certyfikat ten wydał wyłączny wówczas dystrybutor w Polsce nowej odmiany – PNOS S.A.

49 kolejnych cebulek, ponumerowanych, z certyfikatem oryginalności i podpisem Pani Prezydentowej oraz hologramem zostało skierowanych na internetową aukcję charytatywną na rzecz polskich sportowców niepełnosprawnych.

Jan Ligthart, twórca odmiany “Maria Kaczyńska”, jest także m.in. autorem odmian tulipana “Laura Bush”, “Bernadette Chirac” i “Hillary Clinton”. Maria Kaczyńska była pierwszą osobą z Polski, której imieniem nazwano tulipany z jego hodowli.

Jak powiedział Królik, już rozpoczęły się rozmowy w sprawie stworzenia odmiany “Lech Kaczyński”. Tulipan nazwany imieniem prezydenta miałby mieć biało-czerwone kwiaty.

“Zwykły, choć piękny tulipan z Holandii, odmiany +Maria Kaczyńska+, gdy został nazwany imieniem i nazwiskiem Pierwszej Damy Rzeczpospolitej, nabrał, przy jej osobistym udziale, cech niezwykłych, dobronośnych. Dziś, gdy Pani Prezydentowej już nie ma wśród nas, pozostaje on szczególnym, żywym symbolem jej pięknej postawy, zrozumienia dla drugiego człowieka i jego potrzeb” – podkreślają przedstawiciele PNOS S.A.

RPO oraz dzięki uprzejmości PNOS S.A.

PAP – Nauka w Polsce

Autor: Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00