ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Lokata czy fundusz – jak lepiej inwestować?

Jest wiele sposobów inwestowania pieniędzy. Niektórzy decydują się na lokaty bankowe, inni na obligacje skarbowe, a jeszcze inni na fundusze inwestycyjne. Która z powyższych opcji jest dla Ciebie najlepsza?

Pomnażanie pieniędzy to sprawa niezwykle ważna i niełatwa. Wielu ludzi, którzy nie podeszli do tego tematu poważnie i z odpowiednim nastawieniem, zamiast cieszyć się pokaźnym zyskiem nic nie zarobiło. Inni, którzy inwestowali nieodpowiedzialnie – dobrym tego przykładem są afery Amber Gold czy ostatnio Getback – stracili naprawdę duże pieniądze, a w skrajnych przypadkach nawet oszczędności swojego życia. Aby skutecznie zarabiać na inwestowaniu, trzeba wiedzieć jak najwięcej na ten temat, niezależnie, którą z opcji ostatecznie wybierzemy.

Lokaty bankowe to bardzo bezpieczny sposób oszczędzania, choć i tutaj czekają na nas pułapki. Aby ich uniknąć, lepiej korzystać z usług renomowanych banków. W każdym jednak wypadku lokaty bankowe, biorąc pod uwagę bardzo niskie stopy procentowe oraz zapowiedź ich utrzymania do roku 2019 włącznie, dają raczej skromne zyski. Tak skromne, że może się okazać, że zarobione odsetki nie zrekompensują nawet inflacji. W takiej sytuacji możemy nawet stracić na lokacie bankowej, choć co oczywiste, niewiele – dokładnie tyle ile „zje” inflacja. Dlatego warto dobrze się zastanowić, czy ten sposób zarabiania jest dla nas właściwy.

Kolejnym sposobem są obligacje Skarbu Państwa. Z reguły ich oprocentowanie nie jest najwyższe, ale jest to najbezpieczniejsza z form inwestycji. Państwo, po upływie określonego czasu, musi wypłacić oszczędzającemu w ten sposób inwestorowi jego należność. Jedynie bankructwo państwa może doprowadzić do sytuacji, gdy nie uzyskamy naszych pieniędzy. Bezpieczeństwo, niestety, nie idzie w parze z wysokimi zarobkami.

Dla tych, którzy liczą na większy zysk i są gotowi na pewne ryzyko, najlepszym rozwiązaniem będzie z pewnością fundusz inwestycyjny. Oferuje on wyższe zyski, ale wiąże się z nim ryzyko inwestycyjne. Ryzyko to można ograniczyć, ale tylko wtedy, gdy zdecydujemy się podejść do tematu profesjonalnie. Powinniśmy unikać inwestowania w spółki „celebryckie” oraz te oferujące ponadprzeciętne zyski. Niestety, ale również w tej branży nie brakuje oszustów oraz naciągaczy.

Aby uniknąć pułapek należy skontaktować się z przedstawicielem towarzystwa funduszy inwestycyjnych, czyli ekspertem. Jego zadaniem będzie nie tylko pomoc w określeniu portfela inwestycyjnego, ale przede wszystkim omówienie rozsądnej dywersyfikacji inwestycji. Dzięki temu unikniemy ryzyka straty i będziemy mogli z większym spokojem przyglądać się wynikom spółek, w które zainwestowaliśmy.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00