POLSKA I ŚWIAT:UCZELNIA:

Kryzys w związku podczas pandemii – kto z nas go przeżywał? Dane zebrał seksuolog z UZ

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na nasze życie, również to intymne? Prof. Zbigniew Izdebski, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego, po raz szósty przygotował badanie na temat zdrowia i życia seksualnego Polek i Polaków. Wyniki zaprezentował podczas konferencji online na Uniwersytecie Warszawskim.

Badanie miało formę internetowej ankiety, którą wypełniło 3 tysiące pełnoletnich osób. Ponad połowa pozytywnie oceniła swoje życie seksualne. Prof. Izdebski porównał też dane z tego roku z informacjami z poprzedniego badania, z podziałem na grupy wiekowe.

W grupie wiekowej 30-49 lat, czyli w grupie, która reprezentuje dużą aktywność seksualną, spadło zadowolenie z życia seksualnego – o 12 punktów procentowych. W grupie 60+ to zadowolenie wzrosło – o 12 punktów procentowych. U kogo najbardziej widzimy niezadowolenie z życia seksualnego, szczególnie w tej chwili? W grupie ludzi młodych, między 18 a 19 rokiem życia.

22% procent ankietowanych uważa, że podczas pandemii ich związek się wzmocnił, 8% wskazało na osłabienie relacji, a 5% przyznało, że pomyślało o rozwodzie. Profesor pytał również ankietowanych, czy między marcem a majem tego roku doświadczyli kryzysu fizycznego lub psychicznego.

46% Polaków mówiło, że doświadczyło różnego typu kryzysu o charakterze fizycznym, natomiast 32% Polaków mówi, że doświadczyło kryzysu o charakterze psychicznym. W wielu przypadkach on trwa dalej. 21% doświadczyło kryzysu fizycznego i wyczerpania, 44% – czyli najwięcej – w okresie kwietnia. Przed i po świętach wielkanocnych obserwujemy największy kryzys, jeżeli chodzi o wyczerpanie fizyczne.

Szczegółowe dane z raportu „Badania Zbigniewa Izdebskiego i Polpharmy. Seksualność Polek i Polaków w czasach COVID” znajdują się na kanale YouTube Uniwersytetu Warszawskiego.

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00