POLSKA I ŚWIAT:

Koniec licytacji domina

Licytacja trwała od 9 stycznia. Pierwsza cena wynosiła 10 złotych, później stopniowo rosła. Na koniec finału WOŚP, w niedzielę 10 stycznia cena urosła do 505 złotych. 13 stycznia elmagiko1980 oferował 900 złotych, a niecałą godzinę później EUROFUNDS przebił tę ofertę i był gotowy zapłacić 910 złotych.

Na ostatniej prostej wyścigu BUENAVISTA007 licytował znacznie wyżej – 1200 złotych, ale Lolek0990 na niecałe pół godziny przed zakończeniem licytacji, okazał się najlepszym sprinterem i świetnie finiszował wynikiem 1225 złotych.

Kilka słów o kostce przekazanej WOŚP

Styropianowa kostka, ważąca 20 kg, o wymiarach 250X100X40cm, została pod koniec października 2009 r. pomalowana przez uczennice Szkoły Podstawowej nr 289 im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie i Liceum Sióstr Nazaretanek w Warszawie, podczas happeningu zorganizowanego przez Komisję Europejską w Polsce.

W ciągu kilkudziesięciu minut na styropianowej kostce zaczęły pojawiać się pierwsze kolorowe obrazy – symboliczne okno na świat, wzbijające się do lotu ptaki, drzewo wyłaniające się zza kruszącego się muru, na którym jako liście umieszczono odciśnięte dziecięce dłonie. Znalazł się na niej także fragment piosenki Jacka Kaczmarskiego pt. “Mury”: “Wyrwij murom zęby krat, zerwij kajdany, połam bat, a mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat”.

Upadek muru berlińskiego to początek wolności w Europie i upadek komunizmu – mówiły uczennice. Dodawały, że dzięki wydarzeniom sprzed 20 lat dziś ich życie jest zupełnie inne niż ich rówieśników sprzed lat.

W 20. rocznicę obalenia Muru Berlińskiego niemiecki rząd federalny i władze Berlina zorganizowały uroczystości pod hasłem „Europa zjednoczona i wolna”. Ich kulminacją była symboliczna inscenizacja nawiązująca do końca komunizmu w Europie.

Tysiąc kolorowych, wysokich na 2,5 metra, styropianowych płyt, ustawionych na dawnej linii muru berlińskiego, od Reichstagu po Plac Poczdamski, runęło jak kostki domina.

Dodatkowe informacje o murze berlińskim

Prawdziwy mur berliński zaczął powstawać nad ranem 2 sierpnia 1961 r. z inicjatywy komunistycznych władz NRD. Początkowo system zasiek został szybko przekształcony w 43-kilometrową zaporę o wysokości 3,65 m i grubości półtora metra dzielącą miasto na dwie części (cała konstrukcja okalająca Berlin Zachodni liczyła 155 km długości). Ściśle strzeżona przez wojsko i milicjantów budowla podzieliła Berlin na 28 lat. Próby przedarcia się na drugą stronę stały się śmiertelnie niebezpieczne – w czasie prawie 30 lat istnienia budowli enerdowscy pogranicznicy zastrzelili około 100 osób próbujących uciec do Berlina Zachodniego.

Więcej informacji: http://ec.europa.eu/polska/news/091026_berlin_wall_project_pl.htm

Komisja Europejska na swój koszt przekaże kostkę zwycięzcy internetowej licytacji.

Autor: Źródło: KE

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00