ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Kantor internetowy czy stacjonarny – gdzie jest korzystniejszy kurs dolara

Klienci kantorów mieli więcej czasu, aby przekonać się do działalności kantorów stacjonarnych, ponieważ przepisy prawa, które weszły w życie w 1989 roku sprawiły, że pierwsze punkty wymiany powstały właśnie wtedy. Z kolei kantory internetowe funkcjonują dopiero od 2009 roku. Tymczasem właśnie na ich działalności warto skupić uwagę, jeśli potrzebna jest wymiana dolarów.

Kantory stacjonarne – mniej korzystna wymiana dolarów, ale za to w gotówce

Kantory stacjonarne czerpią zyski ze spreadu, czyli z różnicy pomiędzy kursem sprzedaży i kursem kupna danej waluty. Spread jest ustalany na poziomie, który chroni przed poniesieniem strat, jeżeli przykładowo na rynku amerykańskim nastąpią transformacje, które wywołają gwałtowne zmiany w kursach dolara na całym świecie. Kantory stacjonarne nie są w stanie reagować tak elastycznie na zmiany w kursie dolara lub innej waluty jak kantory internetowe ze względu na stosunkowo rzadkie aktualizacje kursów w ciągu dnia. Aktualizacje są przeprowadzane nie częściej niż trzy razy w ciągu dnia, podczas gdy online ma to miejsce co kilkanaście lub nawet zaledwie kilka sekund. Spread w kantorach tradycyjnych jest dwa razy większy, a nawet może przekraczać tą wartość. Różnice pomiędzy funkcjonowaniem stacjonarnych punktów wymiany i kantorów internetowych obejmują nie tylko kwestię ceny, ale także sposobu dokonywania transakcji. Pomimo najkorzystniejszych cen w e-kantorach wymiana małych kwot nie zawsze się opłaca, ponieważ konieczne jest założenie konta walutowego, a może się okazać, że żaden bank nie oferuje takiego konta zupełnie za darmo. W przypadku jednokrotnej wymiany złotówek na dolary, gdy nie chodzi o kwoty rzędu kilkudziesięciu tysięcy lepszym rozwiązaniem będzie wymiana w kantorze stacjonarnym. Finansowo nie zawsze się opłaca, ale to również jedyna słuszna opcja dla osób, które chcą natychmiast otrzymać dolary w gotówce.

Kantory internetowe – dolary na Twoim koncie walutowym

Jak już zostało zaznaczone, spread w kantorach internetowych jest niższy. Jest to spowodowane nie tylko częstotliwością aktualizacji kursów, ale również swobodnym dostępem do wymiany nawet w środku nocy i z drugiego końca świata, co ułatwia systematyczne zwiększanie liczby klientów. Kantory stacjonarne działają wyłącznie lokalnie, dlatego ograniczoną liczbę potencjalnych klientów rekompensują wyższym spreadem. Kantory internetowe wzbudzają zainteresowanie przede wszystkim osób często wymieniających dolary w kwotach, za które płacą minimum kilka tysięcy złotych. Transakcje, podczas których wymieniana jest tak duża ilość środków pieniężnych wręcz wymagają, aby były zawierane bezgotówkowo. Kantory online umożliwiają wyłącznie wymianę za pośrednictwem kont bankowych.

Co zrobić, aby nie zostać oszukanym przez kantor internetowy

Zawsze, gdy przymierzamy się do wymiany dolarów należy sprawdzić średni kurs NBP. Wiadomo, że w e-kantorze kurs dolara powinien być do niego zbliżony. Z bieżącymi informacjami na temat cen dolarów można zapoznać się za pośrednictwem https://internetowykantor.pl/kurs-dolara/. Ponadto trzeba upewnić się, że kantor działa legalnie. Można to sprawdzić, jeżeli na stronie e-kantoru znajdują się takie dane jak numer wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej i do KRS, a także numery NIP oraz REGON.

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00