ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Jak pojemność silnika wpływa na OC?

Masz w planach zakup samochodu? Zanim zdecydujesz się na konkretną markę i model, weź pod uwagę pojemność silnika. To ważna kwestia wpływająca nie tylko na jakość i komfort jazdy, ale również na… opłaty wynikające z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Sprawdź, jak pojemność silnika wpływa na cenę OC.

Wysokość składki w związku z obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym zależy od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa nie tylko wiek kierowcy czy jego doświadczenie w prowadzeniu samochodów. Towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę wiele innych aspektów dotyczących samego pojazdu. Dlatego także i pojemność silnika wpływa na cenę OC.

Im mocniejszy silnik, tym wyższa składka?

Podstawą do wyliczenia składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne jest szacowane ryzyko, jakie ponosi towarzystwo w razie wystąpienia zdarzenia drogowego. Szacuje się, że w przypadku samochodów o dużej pojemności silnika prawdopodobieństwo kolizji czy wypadku jest większe. Z czego to wynika?

Sprawa jest dość oczywista: im mocniejszy silnik, tym większe osiągi może uzyskać pojazd. Duża prędkość oznacza więc większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego.

Przykład 1. Ubezpieczasz Citroena C3 z 2013 roku (C3 1.0 VTi Attraction). Najtańszą polisę proponuje Link4 – 408,26 zł (OC + Assistance).

Przykład 2. Ubezpieczasz Citroena C3 z 2013 roku, jednak z mocniejszym silnikiem (C3 1,6 VTi Exclusive). Najtańszą polisę oferuje Link4 – składka jednak rośnie do 455,69 zł (OC + Assistance).

Różnica między wysokością składki może być większa w przypadku pojazdów takich marek jak Audi, BMW, Porsche itp.

Nadal masz szansę na tanie OC

Zastanawiasz się, jak obniżyć wysokość składki zaproponowanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe? Istnieje kilka sposobów, dzięki którym zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Pierwszą propozycją jest wybór samochodu o słabszym silniku – jeśli różnica w składce będzie znacząca i jeśli zależy Ci na poczynieniu choćby najmniejszych oszczędności.

Kolejna opcja to porównanie dostępnych ofert. Tanie ubezpieczenie samochodu na Rankomat.pl uchroni Cię np. przed koniecznością zmiany wybranego już modelu pojazdu. Analizując poszczególne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych, masz szansę zaoszczędzić nawet do 50%.

SKOMENTUJ ARTYKUŁ

Zobacz więcej
Back to top button
Close
X

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: