POLSKA I ŚWIAT:

Duży krok w leczeniu HIV

Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Tajlandii – pisze telegraph.co.uk. Szczepionka została stworzona z połączenia dwóch innych. Wśród składników jest wynaleziona wcześniej i nieskuteczna szczepionka przeciw HIV oraz nowa szczepionka przeciwko ptasiej ospie (ospodyfterii). W badaniach wykorzystano produkty francuskiej firmy Sanofi-Aventis SA i amerykańskiej VaxGen Inc.

16 tys. wolontariuszy z Tajlandii

Jak informują naukowcy w testach nowej szczepionki, trwających od 2003 roku udział wzięło 16 tys. wolontariuszy z Tajlandii. Wszyscy oni byli heteroseksualni i należeli do osób "szczególnie narażonych na ryzyko zakażenia HIV". Osoby biorące udział w eksperymencie miały między 18, a 30 lat. Badanych obserwowana trzy lata po odbyciu szczepienia, a badano co pół roku.

Wśród zaszczepionych nową szczepionką ryzyko zarażenia wirusem HIV obniżyło się o ponad 31 procent.

Mniej skuteczna na szczepy z USA i Afryki

Dr. Anthony Fauci, dyrektor amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Alergii i Chorób Zakaźnych, ostrzegł jednak, że wyniki to wcale nie koniec drogi do szczepionki na wirusa. Jak jednak dodał, sam był efektami prac zespołu bardzo pozytywnie zaskoczony, bo dały one nadzieję na przyszłość, że uda się jeszcze . – To jest coś, co możemy jeszcze zrobić – dodaje Fauci.

– Nawet częściowa skuteczność szczepionki jest rzeczą bardzo cenną. To wymaga czasu i badań, aby przeanalizować i zrozumieć wszystkie zebrane dane, ale to już prawie pewne, że odkrycie zintensyfikuje i ukierunkuje badania nad AIDS – stwierdził. Istnieją jednak obawy, że szczepionka może okazać się mniej skuteczna w przypadku szczepów wirusa z USA bądź Afryki – mówi Mitchell Warren, naukowiec pracujący na rzecz AIDS Vaccine Advocacy Coalition,
Przeprowadzone w tym projekcie badania pochłonęły 105 mln dolarów. Pełne wyniki mają zostać ogłoszone w Paryżu podczas październikowej konferencji.

Wirus zabił 25 mln osób

Każdego dnia na świecie HIV nabywa ok. 7,5 tys. osób. Tylko w 2007 roku na AIDS zmarło ok. 2 mln ludzi. W ciągu ostatnich trzydziestu lat na całym świecie, ale głównie w krajach rozwijających się na AIDS/HIV zmarło przeszło 25 milionów osób, a kolejne 33 miliony jest nosicielami wirusa HIV.

 
Źródło: TVN24.pl
 

Autor: jak, kdj

Zobacz więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Back to top button
0:00
0:00