ARTYKUŁ SPONSOROWANYPOLSKA I ŚWIAT:

Czy zmiękczacze wody można zamontować w bloku?

Mieszkasz w bloku, a twarda woda daje Ci się we znaki? Chcesz walczyć z tym problemem, ale nie masz pomysłu od czego właściwie zacząć? Wiesz, że przy tym problemie dobrze sprawdzi się zmiękczacz wody, jednak nie jesteś pewny czy można go zainstalować w mieszkaniu? Jeśli tak, to tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

Twarda woda daje się we znaki…

Wysoki stopień twardości wody to dość powszechny problem, który daje się tak samo we znaki w domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach.

Przede wszystkim na kontakcie z bardzo twardą wodą cierpią instalacje, sprzęt AGD, krany, bateria prysznicowa. Kamień odkłada się w czajniku, żelazku, na zlewach, w kabinie prysznicowej i jest bardzo ciężki do usunięcia. Na odczyszczenie powierzchni poświęcamy dużo czasu, energii i większe ilości detergentów.

Skoro już przy tym jesteśmy, warto wiedzieć, że twarda woda generuje spore, zbędne wydatki. Przepłacamy za rachunki na ogrzewanie, środki czystości, środki higieny. Dodatkowo płacimy też za pojawiające się awarie powodowane twardą wodą.

Twarda woda w domu
Źródło zdjęcia: depositphotos

Co jeszcze powoduje twarda woda? Może to Was zaskoczyć, ale ma spory wpływ na wygląd naszej skóry oraz włosów. Przez użytkowanie wody o wysokim stopniu twardości skóra może wyglądać na przesuszoną, mogą pojawiać się podrażnienia i zaczerwienienia. Włosy płukane taką wodą również stracą blask.

W dodatku prane tkaniny będą szorstkie, a na szybach i innych mytych powierzchniach mogą pozostawać smugi.

Tego wszystkiego da się uniknąć stosując miękką wodę.

O twardej wodzie przeczytasz więcej na stronie zmiekczacze.com

Zmiękczacz wody w mieszkaniu – czy to możliwe?

Jak się okazuje, instalacja zmiękczacza wody w wielu mieszkaniach jest możliwa. Ważne, aby był dobry dostęp do instalacji z wodą ciepłą oraz zimną. Kuchnia oraz łazienka powinny mieć jeden pion – wtedy miękka woda będzie dostarczana do obu pomieszczeń.

Dodatkowo należy pamiętać, że w miejscu, w którym będzie umieszczony zmiękczacz wody niezbędne jest zapewnienie dostępu do kanalizacji oraz zasilania elektrycznego. Właśnie z tego powodu przy zakupie nowych mieszkań poleca się wybór zmiękczacza wody i uwzględnienie go już na etapie projektu.

W mieszkaniach, w których istnieje możliwość założenia zmiękczacza wody zazwyczaj występują dwie sytuacje związane z instalacją, które należy dokładnie opisać.

Jeśli woda ciepła i zimna pochodzi z sieci wodociągowej

Warto pamiętać, że zmiękczacza wody nie da się podpiąć równocześnie pod instalację z wodą ciepłą i zimną. Te urządzenia zazwyczaj są montowane na ujęciu zimnej wody, w związku z tym ciepła pozostaje nieuzdatniana.

Z miękkiej, zimnej wody korzystają: pralka, zmywarka, WC, czajnik, żelazko. My do kąpieli i mycia rąk zazwyczaj używamy wody ciepłej, która w tym przypadku będzie mieszanką nieuzdatnionej gorącej wody oraz zimnej wody zmiękczonej. W rezultacie i tak będziemy korzystać z wody o niższym stopniu twardości niż posiada surowa.

Widać więc, że nie ma konieczności zmiękczania wody gorącej. Zawsze po każdej kąpieli można przepłukać kabinę lub wannę zimną wodą. Po osadzie nie powinien pozostać ślad.

Jeśli sami podgrzewamy wodę

Jeśli woda w mieszkaniu jest ogrzewana za pomocą kotła grzewczego, sprawa staje się o wiele prostsza. Zmiękczacz wody podłączony jedynie do ujęcia z wodą zimną dostarcza miękką wodę na całą instalację. Zmiękczona ciecz jest też podgrzewana. Dzięki temu nie ma szans na pojawienie się osadu, a my możemy w pełni cieszyć się zaletami, jakie niesie użytkowanie miękkiej wody.

Jaki zmiękczacz wody wybrać do mieszkania w bloku?

Jeśli mamy dużo miejsca, możemy przebierać w tym samym asortymencie, który mają do dyspozycji właściciele domów jednorodzinnych.

W większości przypadków jednak miejsca pod instalację brakuje. Dobrym i często wybieranym pomysłem jest kompaktowy zmiękczacz wody Ecoperla Slimline CS 14.

seria zmiękczaczy wody Ecoperla Slimline CS
fot. zasoby własne Ecoperla

To produkt o niewielkich wymiarach: 54,6 x 35,2 x 44,2 cm. Posiada żywicę monosferyczną Lewatit, dużo usprawnień, które maksymalnie obniżają koszty eksploatacji, system suchego zbiornika chroniący przed tworzeniem się mostów solnych oraz dźwiękowy alarm poziomu soli. Oprócz tego obejmują go świetne warunki gwarancyjne.

Należy pamiętać, że niezależnie od wyboru modelu zmiękczacza wody, przed urządzeniem trzeba zamontować filtr mechaniczny.

Co, jeśli nie da się zamontować zmiękczacza wody?

Jeśli nie ma szans na montaż zmiękczacza wody, niestety, trzeba chwytać się innych możliwości. Często wybieraną alternatywą jest system odwróconej osmozy lub zmiękczające filtry narurowe. Wadą systemu RO w tym przypadku jest fakt, że będzie uzdatniał wodę punktowo, natomiast filtr narurowy będzie wymagał bardzo częstej wymiany złoża.

Dodatkowo do pralki i zmywarki można spróbować założyć filtr z polifosfatem, który znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo odkładania się kamienia. Na rynku są również dostępne filtry prysznicowe.

Woda w bloku wcale nie musi być twarda!

Z twardą wodą da się walczyć, nawet mieszkając w bloku. Wystarczy zorientować się, jak wygląda sytuacja z instalacją i czy mamy miejsce na montaż. Jeśli masz pytania, koniecznie zgłoś się do nas i odwiedź naszą stronę KrainaWody.pl

Zobacz więcej
Back to top button
0:00
0:00